Bierz lub płać, Tusk bierze nielegalnych imigrantów

Bierz lub płać, Tusk bierze nielegalnych imigrantów, państwa Unii Europejskiej mają obowiązek przyjmować lub płacić

354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.
Decyzja KE w sprawie KPO. Fundusze unijne dla Polski odblokowane.

Zasada “bierz lub płać” dotyczy relokacji imigrantów w ramach paktu migracyjnego. Oznacza to, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek przyjmować określoną liczbę imigrantów lub płacić za ich utrzymanie w innych krajach. Zasada ta ma na celu zwiększenie solidarności i odpowiedzialności wobec kryzysu migracyjnego, który dotyka Europę od 2015 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, poinformowała o przyjęciu porozumienia. Wprowadza on zasadę „przymusowej solidarności”, która oznacza, że do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci.

W ramach pakietu i zasady „bierz albo płać” zawarto próg minimalny dla liczby imigrantów, przyjmowanych do UE 30 tysięcy rocznie.

Co ciekawe, nie ustalono maksymalnego progu, więc nie wiemy o jakich liczbach i kosztach mówimy. Według rozdzielnika Polska ma „dostawać” rocznie przynajmniej 2 tys. imigrantów. W przypadku odmowy ma zapłacić rocznie 40 mln euro.

Tusk nie podejmuje działań w sprawie „bierz lub płać”

Premier Tusk nie podjął żadnych działań w celu ochrony przed narzuconą zasadą “bierz lub płać” w kwestii imigrantów. Uważa, że Polska powinna być aktywnym uczestnikiem europejskiej polityki migracyjnej i wykazać się solidarnością z innymi państwami. Argument, że Polska jest krajem, który sam korzystał z migracji w przeszłości i że przyjmowanie imigrantów jest korzystne dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju jest niedorzeczny. Widać to po tysiącach migrantów w Niemczech, Francji, Holandii, Szwecji itd. Oni nie przyjechali do pracy i nie mają zamiaru integrować się ze społeczeństwem. Tworzą własne zamknięte dzielnice do których nie mają wstępu zwykli mieszkańcy, jak również policja.

Premier Tusk nie podejmie ryzyka konfliktu z Unią Europejską bo po prostu stał się biernym wykonawcą rozkazów. Czy Unia mogłaby nałożyć na Polskę sankcje lub ograniczyć dostęp do funduszy europejskich, wątpię. Skończy się na zastraszaniu i obietnicach korzyści. Takie działanie prowadzi do utraty suwerenności, gdyż oddawanie wszystkich decyzji Brukseli nie działa na korzyść Polski i jej interesów.

Traktat Lizboński, eliminacją głosu małych państw w UE

Pakiet migracyjny jest głosowany większością głosów, ponieważ Unia odeszła od zasady jednomyślności. Jest to możliwe w oparciu o przepisy Traktatu Lizbońskiego, który wszedł w życie w 2009 roku. Zmiana systemu głosowania w Radzie UE z zasady jednomyślności na zasadę większości kwalifikowanej w większości dziedzin polityki, co ma ułatwić podejmowanie decyzji. W poprzedniej kadencji politycy byłej opozycji zapewniali że dzięki niemu Polska dalej zachowa swoją suwerenność.

Założenia paktu migracyjnego

Pakt migracyjny to propozycja nowej polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Ma na celu lepsze zarządzanie przepływem migrantów i uchodźców, a także zwiększenie solidarności między państwami członkowskimi. Dokument zakłada m.in. wprowadzenie nowych procedur azylowych, kontroli granicznych, relokacji i powrotów, a także współpracy z krajami trzecimi.

Premier Donald Tusk, który został wybrany na szefa polskiego rządu 11 grudnia 2023 r., jest zwolennikiem paktu migracyjnego i chce, aby Polska była aktywnym uczestnikiem europejskiej polityki migracyjnej. Tusk zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby Polska przyjmowała więcej uchodźców. Chodzi tu zwłaszcza o Ukrainę, gdzie trwa konflikt zbrojny z Rosją. Podkreślił również, że Polska będzie wspierać integrację migrantów w społeczeństwie i gospodarce, a także dbać o ich prawa i bezpieczeństwo. Premier Tusk zaprezentował swój program działania i skład rządu we wtorek 12 grudnia 2023 r. w Sejmie, gdzie uzyskał wotum zaufania. Wątpię jednak aby jego działania zyskały na dłuższą metę poparcie społeczeństwa.

Imigranci szturmują przy polskiej granicy. Niemiecka policja nie nadąża w akcji

Zasada „bierz lub płać” jest kontrowersyjną kwestią, która budzi wiele emocji w Polsce. Zwolennicy zasady argumentują, że jest ona konieczna, aby zapewnić solidarność między państwami członkowskimi i rozwiązać problem kryzysu migracyjnego. Niestety zwolennicy wygłaszający teorie typu „weźmiemy każdą ilość”, lub „wpuśćmy wszystkich, a później ich się sprawdzi” działają wbrew interesowi Polski. Przeciwnicy zasady „bierz lub płać” uważają, że jest ona niesprawiedliwa i niehumanitarna.

Na koniec zapraszam do zapoznania się z artykułem Donald Tusk i utrata prawa jazdy oraz Auta Donalda Tuska.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować! 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia