Polski samochód elektryczny – oto dostawczy e-Van

Już jest i jeździ, a produkcja rusza na początku 2024 roku, bez wycinki ani jednego drzewa.

286

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski samochód elektryczny - przed halą produkcyjną stoją dwa białe dostawczaki. Jeden jest skrzyniowy bez plandeki, obok niego wyposażony w izotermę.
(foto:autobox.pl)

Polski samochód elektryczny to temat rzeka, a pierwszym skojarzeniem każdego jest Izera. Budząca moje zdziwienie  w kontekście ekologicznego oddziaływania elektryków na środowisko naturalne. Dlaczego? No cóż, po to by „ruszyć” z tym projektem „konieczne” było wycięcie 300 ha lasu, dzięki czemu w Jaworznie pojawiły się pozbawione swego naturalnego siedliska dziki i sarny. Nie będę już rozwijał tematu chronionych gatunków, które także trafiły pod topór. Jeszcze większe zdziwienie budzi fakt, że na Śląsku a tam właśnie ma powstać fabryka Izery znajdują się liczne tereny po zlikwidowanych zakładach i firmach, które z powodzeniem można było na ten cel wykorzystać.

Tymczasem również w ramach rządowego projektu, powstał już polski samochód elektryczny, posiadający swój zakład produkcyjny. Polska firma Autobox Innovations zaprezentowała swój najnowszy projekt: e-Van, elektryczny samochód dostawczy o imponujących parametrach. To pierwszy polski pojazd tego typu, który jest gotowy do produkcji i sprzedaży Polski samochód elektryczny

Cechy e-Vana – polskiego samochodu elektrycznego

E-Van to nie tylko polski samochód elektryczny, ale także uniwersalny i wydajny pojazd dostawczy, który spełnia wymagania zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. E-Van ma wiele zalet, które odróżniają go od innych samochodów elektrycznych; dostępnych na rynku: 

  • Zasięg na jednym ładowaniu: e-Van może przejechać aż 350 km na jednym ładowaniu baterii, co jest znacznie więcej niż średnia konkurencji. Co więcej, bateria e-Vana jest o 1/3 większa niż w innych pojazdach tego typu i można ją szybko naładować w ciągu godziny.

Polski samochód elektryczny - we wnętrzu hali stoi gotowy e-Van w zabudowie kontenerowej. Cały biały, jedynie na burtach błękitne reklamy producenta.
Zakład istnieje i działa, pobliskie lasy mogą odetchnąć (foto:autobox.pl)
  • Ładowność: e-Van ma dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony i może przewieźć aż tonę towarów. To oznacza, że e-Vanem można przewozić więcej ładunku na większą odległość, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

  • Zabudowa: e-Van jest modułowy i można go wyposażyć w różne rodzaje zabudowy, w zależności od potrzeb użytkownika. E-Van może być furgonem, plandeką lub izotermą, a także mieć opcjonalny napęd 4×4, co zwiększa jego możliwości terenowe.

  • Technologia: e-Van jest zaprojektowany i wykonany w Polsce, z wykorzystaniem polskich komponentów i rozwiązań technicznych. E-Van korzysta z własnej ramy, silnika, układu kierowniczego i hamulcowego, a także systemu zarządzania baterią i napędem. E-Van jest także wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, takie jak ABS, ESP, kamera cofania, klimatyzacja, nawigacja i multimedia.

Polski samochód elektryczny - wnętrze kabiny ze zbliżeniem na kierownicę, cyfrowe zegary oraz ekran multimedialny.
Wyposażenie i jakość kabiny jak w osobówce. (foto:autobox.pl)

Tak powstał polski samochód elektryczny e-Van

E-Van jest efektem projektu badawczo-rozwojowego, który był realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt nosił nazwę „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1” i był finansowany ze środków funduszy europejskich. Do projektu przystąpiło 10 firm, z których do finału zakwalifikowały się dwie: Autobox Innovations oraz Ennovation Technology. Autobox Innovations był odpowiedzialny za opracowanie konstrukcji mechanicznej i dokumentacji technologicznej pojazdu, z kolei Ennovation Technology za dostarczenie baterii oraz systemu zarządzania energią. Łączny budżet projektu wyniósł 19 milionów złotych.

Kiedy e-Van trafi do sprzedaży?

E-Van został oficjalnie zaprezentowany 5 grudnia 2023 roku w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim. Pojazd przeszedł pomyślnie testy zgodnie z procedurą WLTP, która jest obowiązującym standardem dla samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Testy potwierdziły, że e-Van spełnia nie tylko założenia projektu, ale także oczekiwania rynku. E-Van ma świetne osiągi, zarówno pod względem zasięgu, jak i ładowności, a także nie odbiega od konkurencji pod względem wyposażenia i jakości.

E-Van jest gotowy do produkcji i sprzedaży, a pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w pierwszym kwartale 2024 roku. Cena pojazdu nie została jeszcze podana, ale według przedstawicieli firmy Autobox Innovations będzie ona konkurencyjna w stosunku do innych elektrycznych samochodów dostawczych. Firma planuje także oferować leasing oraz wynajem e-Vana, co ma ułatwić szeroki dostęp do tego innowacyjnego pojazdu.

Polski samochód elektryczny - zbliżenie na kolorowy ekran multimedialny znany z większości samochodów, nie tylko elektrycznych.
Ekran multimedialny to standard w dzisiejszych czasach. (foto:autobox.pl)

Warto wybrać e-Vana

E-Van to polski samochód elektryczny, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych samochodów dostawczych z silnikami spalinowymi. E-Van jest ekologiczny, ekonomiczny i elastyczny, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla różnych branż i zastosowań. Jest on dowodem na to, że polska motoryzacja może być innowacyjna i konkurencyjna na rynku europejskim i światowym. E-Van to samochód, który zasługuje na uwagę i uznanie.

Secyfikacja dostawczego e-Vana

Podstawowe informacje

Napęd – 4×2, 2×4, 4×4

Kabina – Pojedyncza

Bateria

Typ – NMC

Pojemność – 120 kWh

Napięcie nominalne – 400 V

Konfiguracja baterii – 108S2P

Dostawca – Ennovation Technology

Napęd

Rodzaj – Silnik synchroniczny z magnesami

Moc Nominalna – 70

Moc Chwilowa – 150

Moment obrotowy Nominalny – 135

Moment obrotowy Chwilowy – 235

Prędkość obrotowa Nominalna – 4950

Prędkość obrotowa Chwilowa – 13000

Ładowanie AC i DC

Moc ładowarki pokładowej AC – 22 kW

Maksymalna moc ładowania DC – 150kW (V2G)

Napięcie ładowania – 324-459 V

Prąd ładowania AC – 32A

Sposób ładowania – Wolne(Typ 2) i szybkie ładowanie (CCS2)

Czas ładowania (temperatura 20°C) 20%-100% – 1h (DC)/6h (AC)

Waga

DMC – 3.5 T

Masa własna – 2500 kg

Wymiary

Szerokość – 2105 mm

Rozstaw osi – 3440 mm

Rozstaw kół przedni/tylny – 1789 mm/1789 mm

Długość x szerokość x wysokośćmm) – 5460×2105×2256 (widelec)

Osie

Nośność przedniej osi – 2.12 T

Nośność tynej osi – 2.12 T

Rama

Wymiary przekroju ramy – 150x70x3 (mm)

Zawieszenie

Przednie zawieszenie niezależne – drążek skrętny ze stabilizatorem

Tylne zawieszenie niezależne – drążek skrętny ze stabilizatorem

Układ kierowniczy

Rodzaj – Przekładnia ślimakowa (Circular ball type)

Wspomaganie -Elektryczne

Ustawianie kierownicy – Wysokość/pochylenie

Układ hamulcowy

Rodzaj – Hydrauliczne

Przednie – Tarczowe

Tylne – Tarczowe

Hamulec postojowy – Zintegrowany z zaciskiem

Opony

Wymiary – 215/75 R16

Osiągi

Maksymalna prędkość – 90 km/h

Kąt natarcia – ≥20%

Zasięg – 325 km

Wyposażenie e-Vana, polskiego samochodu elektrycznego

Standard: ABS – Czujniki cofania – Światła mijania – Światła przeciwmgielne – MP3 – Multifunkcyjna kierownica – Klimatyzacja – Tapicerka – Stabilizator – Zamek centralny i automatyczne otwieranie szyb.

Opcja: Kamera cofania

Brak: Fotel z poduszką powietrzną

Ciekawy materiał wideo: Volvo FE Electric – jazda testowa, 100% elektryczna ciężarówka (fully electric truck test drive)

Może cię również zainteresować: Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego – producenci samochodów nie mówią wszystkiego

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia