Polski samochód elektryczny to temat rzeka, a pierwszym skojarzeniem każdego jest Izera. Budząca moje zdziwienie w kontekście ekologicznego oddziaływania elektryków na środowisko naturalne. Dlaczego? No cóż, po to by „ruszyć” z tym projektem „konieczne” było wycięcie 300 ha lasu, dzięki czemu w Jaworznie pojawiły się pozbawione swego naturalnego siedliska dziki i sarny. Nie będę już rozwijał tematu chronionych gatunków, które także trafiły pod topór. Jeszcze większe zdziwienie budzi fakt, że na Śląsku a tam właśnie ma powstać fabryka Izery znajdują się liczne tereny po zlikwidowanych zakładach i firmach, które z powodzeniem można było na ten cel wykorzystać.
Tymczasem również w ramach rządowego projektu, powstał już polski samochód elektryczny, posiadający swój zakład produkcyjny. Polska firma Autobox Innovations zaprezentowała swój najnowszy projekt: e-Van, elektryczny samochód dostawczy o imponujących parametrach. To pierwszy polski pojazd tego typu, który jest gotowy do produkcji i sprzedaży Polski samochód elektryczny
Cechy e-Vana – polskiego samochodu elektrycznego
E-Van to nie tylko polski samochód elektryczny, ale także uniwersalny i wydajny pojazd dostawczy, który spełnia wymagania zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. E-Van ma wiele zalet, które odróżniają go od innych samochodów elektrycznych; dostępnych na rynku:
-
Zasięg na jednym ładowaniu: e-Van może przejechać aż 350 km na jednym ładowaniu baterii, co jest znacznie więcej niż średnia konkurencji. Co więcej, bateria e-Vana jest o 1/3 większa niż w innych pojazdach tego typu i można ją szybko naładować w ciągu godziny.
-
Ładowność: e-Van ma dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony i może przewieźć aż tonę towarów. To oznacza, że e-Vanem można przewozić więcej ładunku na większą odległość, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
-
Zabudowa: e-Van jest modułowy i można go wyposażyć w różne rodzaje zabudowy, w zależności od potrzeb użytkownika. E-Van może być furgonem, plandeką lub izotermą, a także mieć opcjonalny napęd 4×4, co zwiększa jego możliwości terenowe.
-
Technologia: e-Van jest zaprojektowany i wykonany w Polsce, z wykorzystaniem polskich komponentów i rozwiązań technicznych. E-Van korzysta z własnej ramy, silnika, układu kierowniczego i hamulcowego, a także systemu zarządzania baterią i napędem. E-Van jest także wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, takie jak ABS, ESP, kamera cofania, klimatyzacja, nawigacja i multimedia.
Tak powstał polski samochód elektryczny e-Van
E-Van jest efektem projektu badawczo-rozwojowego, który był realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt nosił nazwę „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1” i był finansowany ze środków funduszy europejskich. Do projektu przystąpiło 10 firm, z których do finału zakwalifikowały się dwie: Autobox Innovations oraz Ennovation Technology. Autobox Innovations był odpowiedzialny za opracowanie konstrukcji mechanicznej i dokumentacji technologicznej pojazdu, z kolei Ennovation Technology za dostarczenie baterii oraz systemu zarządzania energią. Łączny budżet projektu wyniósł 19 milionów złotych.
Kiedy e-Van trafi do sprzedaży?
E-Van został oficjalnie zaprezentowany 5 grudnia 2023 roku w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim. Pojazd przeszedł pomyślnie testy zgodnie z procedurą WLTP, która jest obowiązującym standardem dla samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Testy potwierdziły, że e-Van spełnia nie tylko założenia projektu, ale także oczekiwania rynku. E-Van ma świetne osiągi, zarówno pod względem zasięgu, jak i ładowności, a także nie odbiega od konkurencji pod względem wyposażenia i jakości.
E-Van jest gotowy do produkcji i sprzedaży, a pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w pierwszym kwartale 2024 roku. Cena pojazdu nie została jeszcze podana, ale według przedstawicieli firmy Autobox Innovations będzie ona konkurencyjna w stosunku do innych elektrycznych samochodów dostawczych. Firma planuje także oferować leasing oraz wynajem e-Vana, co ma ułatwić szeroki dostęp do tego innowacyjnego pojazdu.
Warto wybrać e-Vana
E-Van to polski samochód elektryczny, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych samochodów dostawczych z silnikami spalinowymi. E-Van jest ekologiczny, ekonomiczny i elastyczny, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla różnych branż i zastosowań. Jest on dowodem na to, że polska motoryzacja może być innowacyjna i konkurencyjna na rynku europejskim i światowym. E-Van to samochód, który zasługuje na uwagę i uznanie.
Secyfikacja dostawczego e-Vana
Podstawowe informacje
Napęd – 4×2, 2×4, 4×4
Kabina – Pojedyncza
Bateria
Typ – NMC
Pojemność – 120 kWh
Napięcie nominalne – 400 V
Konfiguracja baterii – 108S2P
Dostawca – Ennovation Technology
Napęd
Rodzaj – Silnik synchroniczny z magnesami
Moc Nominalna – 70
Moc Chwilowa – 150
Moment obrotowy Nominalny – 135
Moment obrotowy Chwilowy – 235
Prędkość obrotowa Nominalna – 4950
Prędkość obrotowa Chwilowa – 13000
Ładowanie AC i DC
Moc ładowarki pokładowej AC – 22 kW
Maksymalna moc ładowania DC – 150kW (V2G)
Napięcie ładowania – 324-459 V
Prąd ładowania AC – 32A
Sposób ładowania – Wolne(Typ 2) i szybkie ładowanie (CCS2)
Czas ładowania (temperatura 20°C) 20%-100% – 1h (DC)/6h (AC)
Waga
DMC – 3.5 T
Masa własna – 2500 kg
Wymiary
Szerokość – 2105 mm
Rozstaw osi – 3440 mm
Rozstaw kół przedni/tylny – 1789 mm/1789 mm
Długość x szerokość x wysokość(mm) – 5460×2105×2256 (widelec)
Osie
Nośność przedniej osi – 2.12 T
Nośność tynej osi – 2.12 T
Rama
Wymiary przekroju ramy – 150x70x3 (mm)
Zawieszenie
Przednie zawieszenie niezależne – drążek skrętny ze stabilizatorem
Tylne zawieszenie niezależne – drążek skrętny ze stabilizatorem
Układ kierowniczy
Rodzaj – Przekładnia ślimakowa (Circular ball type)
Wspomaganie -Elektryczne
Ustawianie kierownicy – Wysokość/pochylenie
Układ hamulcowy
Rodzaj – Hydrauliczne
Przednie – Tarczowe
Tylne – Tarczowe
Hamulec postojowy – Zintegrowany z zaciskiem
Opony
Wymiary – 215/75 R16
Osiągi
Maksymalna prędkość – 90 km/h
Kąt natarcia – ≥20%
Zasięg – 325 km
Wyposażenie e-Vana, polskiego samochodu elektrycznego
Standard: ABS – Czujniki cofania – Światła mijania – Światła przeciwmgielne – MP3 – Multifunkcyjna kierownica – Klimatyzacja – Tapicerka – Stabilizator – Zamek centralny i automatyczne otwieranie szyb.
Opcja: Kamera cofania
Brak: Fotel z poduszką powietrzną
Ciekawy materiał wideo: Volvo FE Electric – jazda testowa, 100% elektryczna ciężarówka (fully electric truck test drive)
Może cię również zainteresować: Wydłużone interwały wymiany oleju silnikowego – producenci samochodów nie mówią wszystkiego
Słuchaj nas online!