Będzie drożej w sklepach od 1 stycznia 2024 roku

Doświadczenia z ubiegłych lat pokazują, że wzrosną i ceny, i góry śmieci na wysypiskach.

259

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Będzie drożej w sklepach - na niebieskim tle ustawiono pudełka, kubeczki, torby i inne jednorazowe opakowania wraz z plastikowymi łyżeczkami itp.
Czy kolejna "eko danina" zmieni coś więcej, niż tylko ceny???

Od początku nowego roku, będziemy musieli zapłacić więcej za produkty w plastikowych opakowaniach. To efekt nowych przepisów, które mają ograniczyć zużycie plastiku i poprawić stan środowiska?!!! Poniżej sprawdzisz, ile zapłacisz za jednorazowe kubki na kawę, słomki, widelce i noże. Będzie drożej w sklepach

Nowa opłata za opakowania jednorazowe – będzie drożej w sklepach

Od 1 stycznia 2024 roku każdy, kto kupi produkt w opakowaniu jednorazowym, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę. To część nowelizacji ustawy o odpadach, która ma na celu zmniejszenie ilości plastiku wytwarzanego i wyrzucanego w Polsce. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w 2020 roku, w naszym kraju wyprodukowano ponad 3,5 mln ton odpadów opakowaniowych, z czego ponad połowa to plastik. Tylko 36% z nich zostało poddanych recyklingowi, co oznacza, że reszta trafiła na wysypiska lub do spalarni.

Nowa opłata ma zatem zniechęcić konsumentów do kupowania produktów w opakowaniach jednorazowych, a zachęcić do korzystania z opakowań wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych. Ma to przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, oszczędności surowców naturalnych i poprawy jakości życia.

Tyle zapłacisz za opakowania jednorazowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustaliło stawki opłaty za opakowania jednorazowe w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

– 2,70 zł za opakowania plastikowe

– 1,40 zł za opakowania aluminiowe

– 0,80 zł za opakowania z metali żelaznych

– 0,70 zł za opakowania papierowe i tekturowe

– 0,30 zł za opakowania szklane

– 0,30 zł za opakowania drewniane

– 1,70 zł za opakowania wielomateriałowe

– 2 zł za opakowania po środkach niebezpiecznych

– 1 zł za pozostałe opakowania

To oznacza, że za każdy plastikowy kubek na kawę zapłacisz dodatkowo 20 groszy, a za opakowanie na żywność – 25 groszy. Niezależnie od tego, czy jest to sklep detaliczny, hurtownia, automat, czy lokal gastronomiczny, płata będzie naliczana do każdego zakupu opakowania jednorazowego.

Co zmieni nowa opłata poza tym, że będzie drożej w sklepach

Nowa opłata za opakowania jednorazowe to nie jedyna zmiana, która wpłynie na Twoje zakupy. Od nowego roku znikną ze sklepów niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak plastikowe słomki, widelce i noże. Zostaną one zastąpione przez produkty z materiałów biodegradowalnych lub kompostowalnych. Przedsiębiorcy będą również musieli informować klientów o negatywnym wpływie plastiku na środowisko i o sposobach prawidłowego postępowania z odpadami. W sklepach pojawią się więc specjalne znaki i etykiety, które będą ostrzegać przed szkodliwością plastiku i zachęcać do recyklingu.

Ponadto, przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu towary w opakowaniach z tworzyw sztucznych lub produkty, które zawierają tworzywa sztuczne, takie jak oleje, smary, czy opony, będą zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego poziomu recyklingu tych materiałów. Przypomnę , że taka danina o nazwie: Opłata produktowa za wprowadzone do obrotu opakowania lub produkty weszła w życie z początkiem 2014 roku, na mocy ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Opłata ta jest naliczana od masy wprowadzonych do obrotu produktów i zależy od ich rodzaju.

Chcesz być Eko? Idź po szampon ze słoikiem

Nowa opłata za opakowania jednorazowe i inne zmiany prawne mają na celu zmniejszenie zużycia plastiku i poprawę stanu środowiska. Jak się okazuje opłata produktowa, wprowadzona 10 lat temu i nadal obowiązująca, nie zmieniła niczego poza wyższymi cenami dla klienta końcowego. Koszty związane z opłatami za opakowania i produkty z tworzyw sztucznych będą przenoszone na konsumentów. To niewątpliwie spowoduje wzrost cen wielu towarów. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z jednorazowych opakowań i zainwestować w opakowania wielokrotnego użytku lub biodegradowalne. Czy będzie czyściej? Wątpię, ale na pewno będzie drożej w sklepach.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia