Zakłócenia sygnału GPS nad Polską nadal trwają

Dalsze zakłócenia sygnału GPS nad Polską - przyczyna nieznana

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zakłócenia sygnału GPS nad Polską, nocne zdjęcie ziemi z kosmosu
Zakłócenia sygnału GPS nad Polską powodują problemy z działaniem nawigacji.

Zakłócenia sygnału GPS nad Polską, które rozpoczęły się w poniedziałek, 25 grudnia 2023 roku, wciąż nie ustały. Jak informuje mapa GPSJam.org, w czwartek, 28 grudnia, zakłócenia występują głównie w okolicach wschodniej części Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

Przyczyna zakłóceń wciąż nie jest znana. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) twierdzi, że nie ma bezpośredniego wpływu na zakłócenia, ponieważ korzysta z własnego systemu nawigacji, który jest na nie odporny.

Co może powodować zakłócenia sygnału GPS nad Polską?

Istnieje kilka hipotez na temat przyczyny zakłóceń. Jedna z nich mówi, że mogą być one spowodowane przez Rosję. W ostatnich miesiącach państwo to wielokrotnie groziło atakiem na systemy nawigacyjne NATO, w tym na GPS.

Inna hipoteza zakłada, że zakłócenia mogą być spowodowane przez naturalne zjawiska, takie jak burze magnetyczne. Burze magnetyczne mogą zaburzać sygnały radiowe, w tym sygnały GPS.

Możliwe skutki problemu

Zakłócenia sygnału GPS mogą mieć wpływ na wiele urządzeń i systemów, które wykorzystują ten system nawigacji. Mogą one powodować problemy z nawigacją pojazdów, a także z działaniem urządzeń takich jak smartwatche, smartfony czy aparaty fotograficzne.

W przypadku ruchu lotniczego zakłócenia sygnału GPS mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego też PAŻP wydała komunikat dla pilotów, w którym ostrzegała przed tymi problemami i zalecała korzystanie z alternatywnych systemów nawigacji.

Obecnie nie wiadomo, kiedy zakłócenia zostaną usunięte. PAŻP monitoruje sytuację i w razie potrzeby będzie wydawała kolejne komunikaty dla pilotów.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia