5 co do wielkości przeładunków w UE to Port Gdański

Osiągnięcie Portu Gdańskiego w 2023: Przeładowane 81-82 mln ton towarów, +51% w stosunku do poprzedniego roku. Nastąpił wzrost przeładunku węgla, ropy, paliw. Inwestycje w infrastrukturę pozwalają skomercjalizować nowe tereny dla jeszcze większego wzrostu.

240

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

port gdański
Port Gdański - Baltic Hub

W 2023 roku port Gdańsk przeładował 81-82 mln ton towarów, co stanowi wzrost o 51% w porównaniu do roku poprzedniego. Jest to najlepszy wynik w historii portu i plasuje go na 5 miejscu w Unii Europejskiej. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost przeładunków był wzrost importu surowców energetycznych, w tym węgla, ropy i paliw. Przeładunki węgla wzrosły o 20%, ropy o 60%, a paliw o 150%. Port Gdański będzie liderem w UE

Inwestycje infrastrukturalne byłe strzałem w 10

Port Gdańsk kontynuuje inwestycje w infrastrukturę, aby zwiększyć swoją przepustowość i konkurencyjność. W 2023 roku zakończono rozbudowę rejonu Nabrzeża Przemysłowego, która poprawiła komunikację, usprawniła przeładunki i pozwoliła na skomercjalizowanie nowych terenów inwestycyjnych. W 2024 roku planowane jest rozpoczęcie budowy umocnienia dna wzdłuż Nabrzeża Przemysłowego, oraz wymiany jego linii odbojowej. Dzięki tej inwestycji nastąpi zwiększenie głębokości technicznej przy nabrzeżu do 10 m, co znacząco zwiększy możliwości przeładunkowe operatorów.

Rozpoczyna się również realizacja projektu przebudowy czterech kolejnych nabrzeży w Porcie Wewnętrznym, wraz z niezbędną infrastrukturą podziemną. Dodatkowo przebudowany będzie układ drogowo-kolejowy na zapleczu Nabrzeża Wiślanego. W Porcie Zewnętrznym planowana jest rozbudowa Naftoportu i umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki regazyfikacyjnej – FSRU.

Rozbudowa terminalu kontenerowego Baltic Hub

Zaawansowana jest rozbudowa terminalu kontenerowego Baltic Hub. Uruchomienie pierwszych sekcji nabrzeża T3 planowane jest na pierwszą połowę 2025 r. Dzięki tej inwestycji spółka będzie w stanie obsłużyć do 4,5 mln TEU rocznie. Port Gdańsk ma ambicje, aby stać się liderem wśród portów bałtyckich. W tym celu kontynuuje inwestycje w infrastrukturę, digitalizację oraz kapitał ludzki.

Jeśli plany portu zostaną zrealizowane, to w perspektywie kilku lat może on przeładować ponad 100 mln ton towarów rocznie. Oto kilka konkretnych działań, które port Gdańsk może podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie tych celów:

  • Kontynuować inwestycje w infrastrukturę. Port Gdańsk musi kontynuować inwestycje w infrastrukturę, aby zwiększyć przepustowość i zakres usług. Oznacza to, że musi rozbudowywać terminale, przebudowywać nabrzeża i modernizować układ drogowo-kolejowy.
  • Inwestować w nowe technologie. Port Gdańsk musi inwestować w nowe technologie, aby poprawić wydajność i konkurencyjność. Oznacza to, że musi wdrażać nowoczesne systemy informatyczne, automatyzować procesy przeładunkowe i wykorzystywać technologie przyjazne środowisku.
  • Współpracować z innymi podmiotami gospodarczymi. Port Gdańsk musi współpracować z innymi podmiotami gospodarczymi, aby stworzyć sprzyjające środowisko dla rozwoju gospodarczego. Oznacza to, że musi współpracować z władzami lokalnymi, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.

Jeśli port Gdańsk podejmie te działania, ma realne szanse na stać się liderem wśród portów w UE.

info za Portalem Morskim

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia