Rosja zbroi się a USA ograniczają pomoc Ukrainie czy wkrótce niespodzianka?

Stany Zjednoczone zaangażowane w regione Indo-Pacyfiku, czy Rosja będzie zachęcona do ataku? Prof. Justin Bronk z RUSI wskazuje, że Rosja zbroi się i Europa powinna być gotowa do obrony w ciągu najbliższych 2-3 lat.

253

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Angela Merkel i Vladimir Putin. Rosja zbroi się
Angela Merkel and Vladimir Putin Rosja zbroi się

prof. Justin Bronk z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute: w następnych dwóch-trzech latach, jeśli sytuacja na Ukrainie przechyli się na korzyść Kremla albo będziemy mieć od czynienia z impasem, Rosja będzie w stanie zgromadzić duże zasoby broni konwencjonalnej.

Nowe zagrożenia dla Europy po wycofaniu pomocy USA

Niestety prof. Bronk ma rację. Rosyjskie zbrojenia nabierają tempa i w perspektywie dwóch-trzech lat Rosja będzie w stanie zgromadzić duże zasoby broni konwencjonalnej. W tym samym czasie Stany Zjednoczone będą coraz bardziej zaangażowane w regionie Indo-Pacyfiku i skoncentrowane na powstrzymywaniu Chin.

W związku z tym Europa musi być przygotowana, aby być w stanie obronić się przeciwko Rosji samodzielnie. Jeśli Kreml zauważy, że tak rzeczywiście jest, nie zdecyduje się na żadne ataki. Natomiast jeśli Rosja stwierdzi, że w związku z zaangażowaniem USA w innym regionie Europa jest bezbronna, wówczas będzie istniało ryzyko ataku.

Po uwielbieniu dla Putina UE powoli się budzi

Wojna na Ukrainie pokazała, że Europa zdała sobie sprawę z bezpośredniego zagrożenia, jakie stanowi Rosja. Dlatego niektóre kraje przekazały Ukrainie dużą część swoich zapasów broni. Jednak niewiele państw europejskich jest świadomych, że powstrzymywanie Rosji będzie zadaniem długoterminowym. Wiele krajowych zobowiązań do zwiększenia wydatków na obronność jest dopiero zapowiedzianych.

Jeśli Europa nie znajdzie trwałej możliwości dostarczania Ukrainie sprzętu wojskowego, będzie to istotną zachętą dla Rosji, aby kontynuować walkę. Według prof. Bronka Europa jest jednak w stanie zbudować zdolność w zakresie produkcji uzbrojenia, o ile przeznaczy się na to wystarczającą ilość pieniędzy, a zadanie to czyni się priorytetem nie tylko dla resortów obrony, ale całych rządów.

Europa musi zwiększyć wydatki na obronność i zbudować zdolność produkowania uzbrojenia. Jest to konieczne, aby Europa mogła obronić się przed Rosją i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Jeśli Europa nie podejmie odpowiednich działań, istnieje ryzyko, że Rosja wykorzysta sytuację i zaatakuje inne kraje europejskie.

UE przespała zagrożenie i przygotowania Rosji do wojny teraz koszty są gigantyczne, czemu tak się stało?

  • Ograniczona świadomość zagrożenia. Wielu europejskich przywódców nie zdawało sobie sprawy z tego, jak poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest Rosja. Uważali, że Rosja jest krajem cywilizowanym, który będzie przestrzegał międzynarodowego prawa.
  • Uzależnienie energetyczne od Rosji. Europa jest silnie uzależniona od rosyjskiego gazu i ropy. To uzależnienie sprawiło, że europejscy przywódcy byli niechętni podejmowaniu działań, które mogłyby pogorszyć stosunki z Rosją. Gazociąg Nord Stream 2
  • Konflikt wewnętrzny. UE borykała się z wewnętrznymi problemami, takimi jak Brexit i kryzys migracyjny. Te problemy odwracały uwagę europejczyków od zagrożenia ze strony Rosji.
  • Brak jedności w UE. Państwa członkowskie UE nie były zgodne co do najlepszego sposobu radzenia sobie z Rosją. Niektóre kraje, takie jak Polska i Estonia, dostrzegały zagrożenie i opowiadały się za wzmocnieniem obrony Europy. Inne kraje, takie jak Niemcy i Francja, były bardziej skłonne do dialogu z Rosją.

Wojna na Ukrainie pokazała, że UE musi podjąć działania, aby zaradzić tym problemom. Europa musi zwiększyć wydatki na obronność, uniezależnić się energetycznie od Rosji i wzmocnić jedność.

Oto niektóre konkretne kroki, które UE może podjąć, aby wzmocnić swoją zdolność do odstraszania Rosji:

  • Zwiększenie wydatków na obronność. UE powinna doprowadzić do tego, aby wszystkie państwa członkowskie przeznaczały 2% swojego PKB na obronność. To byłoby zgodne z zaleceniami NATO.
  • Budowa zdolności produkcyjnych uzbrojenia. UE powinna wspierać rozwój zdolności produkcyjnych uzbrojenia w Europie. To pozwoliłoby Europie na uniezależnienie się od importu broni z Rosji.
  • Zwiększenie współpracy w zakresie obrony. UE powinna wzmocnić współpracę w zakresie obrony między państwami członkowskimi. To pozwoliłoby Europie na bardziej skuteczne reagowanie na zagrożenia.

UE musi podjąć te kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom i powstrzymać Rosję przed dalszą agresją.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia