Burza po słowach Pietrzaka o imigrantach. Jest zawiadomienie do prokuratury.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Były nazistowski obóz zagłady, a obecnie Muzeum. Oświęcim, Polska
Były nazistowski obóz zagłady, a obecnie Muzeum. Oświęcim, Polska

Słowa o barakach dla imigrantów satyryka Jana Pietrzaka stały się pretekstem do zawiadomienia Prokuratury Krajowej przez ministra sprawiedliwości. Zawiadomienie – złożył także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Burza po słowach o imigrantach

W niedzielę, 31 grudnia 2023 roku, na antenie Telewizji Republika satyryk i publicysta Jan Pietrzak wypowiedział się na temat imigrantów. Pietrzak stwierdził, że „mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie”. Dodał, że „mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców”. Pietrzak określił również działania władz Niemiec, które przyjęły imigrantów do Europy, jako „nielegalne”. Jego słowa wywołały gwałtowną reakcję społeczeństwa, prowokując debatę nad granicami wolności słowa i akceptowalnością porównań historycznych.

Reakcje na słowa satyryka

Reakcje na te kontrowersyjne słowa były natychmiastowe. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa propagowania faszyzmu, podkreślając rażące obrażanie ofiar Holokaustu. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych również zgłosił sprawę do prokuratury.

Takie porównania, zestawiające dramatyczne wydarzenia z historii z bieżącymi problemami społecznymi, zostały uznane za skrajnie nieodpowiedzialne. Jako społeczeństwo stajemy przed pytaniem, czy wolność słowa powinna mieć swoje granice? Szczególnie gdy używana jest w sposób, który obraża pamięć ofiar historycznych tragedii. Debata wokół tej sprawy rozwija się na wielu płaszczyznach, od kwestii prawnego aspektu wypowiedzi Pietrzaka po szerszą refleksję nad etyką dziennikarską i społeczną odpowiedzialnością mediów. Jedno jest pewne: słowa mają moc, a ich odpowiedzialne używanie staje się coraz ważniejsze w dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia