Inflacja w Polsce – Perspektywy na 2024 rok i pierwsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inflacja w Polsce - Perspektywy na 2024 rok to przede wszystkim dalsze próby zduszenia inflacji
Inflacja w Polsce - Perspektywy na 2024 rok to przede wszystkim dalsze próby zduszenia inflacji

Polska gospodarka stoi w obliczu wyzwań związanych z wysokim poziomem inflacji, który według prognoz Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniesie średnio 5,5% w 2024 roku.

Inflacja w Polsce Perspektywy na 2024 rok

Prognozy NBP wskazują na utrzymanie się wysokiego poziomu inflacji w 2024 roku, ale z nadzieją na stopniowe obniżanie się wskaźnika w drugiej połowie roku. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja w Polsce wyniesie średnio 5,5% w 2024 roku. To dwukrotnie więcej niż zakłada polityka NBP, która stawia sobie za cel utrzymanie inflacji w przedziale 2,5-3,5%. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przewiduje zmienną dynamikę inflacji, z prognozowanym spadkiem w drugiej połowie roku, lecz możliwym ponownym wzrostem w przyszłym roku.

W roku 2023 Polska doświadczyła najwyższego poziomu inflacji od 25 lat, osiągając 14,3%. To wyjątkowo wysoki wskaźnik, który z pewnością wpłynie na politykę pieniężną kraju w nadchodzących latach.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej już w przyszły wtorek

Pierwsza decyzja w sprawie poziomu stóp procentowych w 2024 roku zostanie ogłoszona we wtorek 10 stycznia. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%. Większość ekonomistów spodziewa się, że RPP utrzyma stopy na tym poziomie lub obniży je o 25 punktów bazowych. Decyzja będzie zależała od oceny sytuacji gospodarczej i inflacyjnej w Polsce. Jeśli RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie, oznacza to, że raty kredytów pozostaną na wysokim poziomie. Oznacza to również, że inflacja będzie spadać wolniej. Jeśli RPP obniży stopy o 25 punktów bazowych, oznacza to, że raty kredytów spadną o około 0,25%. Oznacza to również, że inflacja będzie spadać szybciej.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia