Komisja finansów publicznych sejmu RP rozpatruje nowe projekty ustawy okołobudżetowej

234

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zamieszanie przed Sejmem: Wąsik i Kamiński próbują wejść do parlamentu
Zamieszanie przed Sejmem: Wąsik i Kamiński próbują wejść do parlamentu

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie zajmować się dwoma projektami ustawy okołobudżetowej, złożonymi przez prezydenta oraz rząd. W obu projektach nie uwzględniono możliwości dofinansowania mediów publicznych z obligacji. Konieczność ponownego podjęcia prac nad projektem wynika z wcześniejszego zawetowania przez prezydenta poprzedniej propozycji. Decyzja ta została podjęta z uwagi na zawartą w projekcie możliwość dofinansowania mediów publicznych, z maksymalną kwotą 3 miliardów złotych. Jak prezentują się nowe projekty ustawy okołobudżetowej?

Prezydencki projekt

W związku z kontrowersjami dotyczącymi zawetowania przez prezydenta propozycji podwyżek dla nauczycieli oraz innych kwestii, Kancelaria Prezydenta opracowała własny projekt ustawy okołobudżetowej. Nowa propozycja jest zgodna z inicjatywą rządową, ale bez środków na media publiczne. W rezultacie, prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej może stanowić kompromisową propozycję, eliminującą sporne kwestie i skupiającą się na obszarach, które mogą cieszyć się większym poparciem społecznym czy politycznym.

Stanowisko rządu

Rząd dał do zrozumienia, że nie chce, by prezydent przygotowywał budżet i złożył własny, nowy projekt tej ustawy. Tam również wykreślona została możliwość dofinansowania TVP, by projekt miał szanse na podpis prezydenta. Trzy miliardy z obligacji zamiast tego przeznaczono na leczenie psychiatryczne i onkologiczne dzieci, a także na leczenie chorób rzadkich. Według premiera część z tych trzech miliardów, od początku miała trafić właśnie na ten cel, a nowy projekt to jedynie precyzuje.

Konkludując Priorytety finansowe

W obu projektach przewiduje się finansowanie m.in.:

  • 30-procentowych podwyżek dla nauczycieli,
  • Programu „800 plus”,
  • 20-procentowych podwyżek dla budżetówki,
  • Finansowania leczenia in vitro,
  • Telefonu zaufania dla dzieci

Posłowie muszą się spieszyć, żeby zdążyć uchwalić budżet do końca stycznia. Inaczej prezydent będzie mógł skrócić kadencję Sejmu

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia