Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców w 2024 roku

252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców spowodowana wzrostem płacy minimalnej i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia
Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców spowodowana wzrostem płacy minimalnej i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

W styczniu 2024 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to spowodowane wzrostem płacy minimalnej i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców – poniżej przedstawiamy szczegóły.

Składka na ubezpieczenia społeczne

Składka na ubezpieczenia społeczne, którą przedsiębiorca musi zapłacić, składa się z dwóch części:

 • składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
 • składki na ubezpieczenie wypadkowe

W 2024 roku podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym, składka na ubezpieczenia społeczne wyniesie:

 • 9% podstawy wymiaru – składka na ubezpieczenie emerytalne
 • 15,5% podstawy wymiaru – składka na ubezpieczenie rentowe
 • 2,45% podstawy wymiaru – składka na ubezpieczenie wypadkowe

Składka na Fundusz Pracy

Do składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy muszą doliczyć również składkę na Fundusz Pracy, która wynosi 1,67% podstawy wymiaru.

Składka zdrowotna

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania. W przypadku:

 • podatku liniowego – wynosi 9% podstawy wymiaru
 • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – wynosi 30% podstawy wymiaru
 • karty podatkowej – wynosi 5,5% podstawy wymiaru

Podsumowanie

W związku ze wzrostem płacy minimalnej i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przedsiębiorcy w 2024 roku będą musieli zapłacić wyższe składki do ZUS-u. Składka na ubezpieczenia społeczne wraz ze składką na Fundusz Pracy wyniesie 1600 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość zależy od formy opodatkowania.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia