Decyzja o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika w celu ich aresztowania została wydana.

Sąd zdecydował, by nie uwzględniać wniosków o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego wobec Kamińskiego i Wąsika. Odrzucił także wnioski prokuratury oraz obrońców.

227

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał decyzję nakazującą doprowadzenie Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika. Do jednostek penitencjarnych w związku z prawomocnym wyrokiem skazującym obu polityków na karę 2 lat więzienia w tzw. aferze gruntowej. Decyzja sądu odrzuciła wnioski o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego oraz wstrzymanie wykonalności kar. Pozostali skazani korzystają z wstrzymania wykonania kar na rok więzienia po złożeniu wniosków o odroczenie. Po zatrzymaniu przez policję, Służba Więzienna przejmie odpowiedzialność za polityków. Procedura przyjęcia do zakładu penitencjarnego obejmuje dokładne badania lekarskie, sanitarną opiekę, oraz zapoznanie z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi odbywania kary.

Kontrowersje narastają po wydaniu wyroku

Odnosząc się do bezpieczeństwa skazanych, były szef więziennictwa, dr Paweł Moczydłowski. Wyraził przekonanie o konieczności zastosowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście ich ochrony. Zapewnił, że wykonanie kary pozbawienia wolności musi odbywać się z poszanowaniem praworządności. Przez lata sprawa Kamińskiego i Wąsika budziła kontrowersje, szczególnie po tym, jak prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 roku. Pomimo tego, że wyrok sądu został wydany już po prawomocnym osądzeniu, wzbudził on kolejne dyskusje na temat skuteczności ułaskawienia przez prezydenta, co dodatkowo zaostrzyło kontrowersje w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Prezydent Duda broni swojej decyzji z 2015 roku, podkreślając, że pełnomocnie ułaskawił polityków, co powinno zamykać sprawę ich mandatów poselskich. Jednakże, innego stanowiska niż prezydent Andrzej Duda, przyjął marszałek Sejmu Szymon Hołownia, co spowodowało nieporozumienia między nimi.

Ostatnie wydarzenia dotyczące odwołań od decyzji o wygaśnięciu mandatów poselskich. Obu skazanych wywołały zamieszanie w kontekście interpretacji prawa łaski z 2015 roku. O czym wcześniej informował prezydent Duda. Kontrowersje wokół tej sprawy nie wygasają. A decyzje sądowe w sprawie zatrzymania i dalszego losu skazanych budzą emocje oraz intensywną debatę na arenie politycznej.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie? Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia