Zakłócenia GPS w Polsce i Skandynawii: eksperci oskarżają Rosję

Zakłócenia GPS w Polsce i Skandynawii: eksperci oskarżają Rosję.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakłócenia GPS
Large Communication tower against sky outdoors

Zakłócenia GPS w Polsce i Skandynawii: eksperci oskarżają Rosję.

W okresie świątecznym wiele osób narzekało na problemy z nawigacją GPS. Nie była to jednak wina sprzętu ani operatorów. Jak ustalili eksperci ze Skandynawii, za zakłócenia odpowiadała Rosja, która celowo ingerowała w system GPS. Zakłócenia GPS w Polsce.

Co się stało z GPS?

Zakłócenia sygnału GPS dotknęły duży obszar Polski, Finlandii i Estonii. Największe problemy wystąpiły w okolicach Morza Bałtyckiego. W mediach pojawiały się różne hipotezy na temat przyczyny zakłóceń. Niektórzy podejrzewali działania Rosji, a inni – ćwiczenia wojskowe.

Dlaczego Rosja zakłócała GPS?

Eksperci ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony potwierdzili, że za zakłócenia odpowiadała Rosja. W wywiadzie dla szwedzkiego nadawcy publicznego SVT Joakim Paasikivi powiedział, że Rosja ma dwa motywy do ingerowania w system GPS. Po pierwsze, chce chronić swój obwód murmański, gdzie znajdują się strategiczne bazy wojskowe i atomowe. Po drugie, chce zakłócać ćwiczenia NATO, które odbywają się w regionie.

Jakie są konsekwencje zakłóceń GPS?

Zakłócenia GPS mogą mieć poważne skutki dla bezpieczeństwa i gospodarki. GPS jest nie tylko używany do nawigacji, ale także do synchronizacji czasu, komunikacji, bankowości, rolnictwa i innych dziedzin. Zakłócenia GPS mogą wpływać na działanie lotnisk, portów, kolei, służb ratowniczych i wojska. Dlatego eksperci apelują o zwiększenie odporności systemu GPS na zagrożenia.

Zobacz również: Nowy fotoradar z Niemiec już jest testowany w Polsce

Ciekawe wideo: Potężne zakłócenia sygnału GPS w obszarze Bałtyku | Dr Jan Parys | Wydanie Specjalne 

Słuchaj nas online!

 

Brak postów do wyświetlenia