Kulisy Sprawy Epsteina. Lista 100+ osób powiązanych ze skandalem

Sprawa Epsteina nadal budzi wiele kontrowersji i pytań, dotyczących zarówno jego przestępczej działalności, jak i jego związków z wpływowymi osobami. Niektórzy domagają się dalszego śledztwa i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy byli zamieszani lub współpracowali z Epsteina

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprawa Epsteina nadal budzi wiele kontrowersji i pytań,
Epstein, który miał odpowiadać za seksualne nadużycia i handel ludźmi wobec niepełnoletnich, odebrał sobie życie

Wieczorem w środę ujawniono setki stron dokumentów sądowych związanych z oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt. Przez zmarłego miliardera Jeffreya Epsteina i jego wspólniczkę Ghislaine Maxwell. Dokumenty te pochodzą z pozwu cywilnego z 2015 roku, który złożyła jedna z ofiar Epsteina, Virginia Roberts Giuffre, przeciwko Maxwell. Giuffre oskarżyła Maxwell o kłamstwo i zniesławienie, ale Maxwell zaprzeczała i ostatecznie doszły do polubownego załatwienia sprawy w 2017 roku. W ramach osobnego śledztwa kryminalnego po śmierci Epsteina. Sąd skazał Maxwell na 20 lat więzienia za rekrutowanie młodych dziewcząt do wykorzystywania seksualnego przez Epsteina.

Sprawa Epsteina wstrząsnęła światem w 2019 roku, gdy aresztowano go pod zarzutem handlu ludźmi. Sam osadzony później popełnił samobójstwo w celi więziennej. Dokumenty, które ujawniono w środę, nie zawierają wielu nowych informacji na jego temat. Niemniej jednak, te dokumenty potwierdzają skalę zarówno domniemanego procederu seksualnego Epsteina. Jak i jego wpływową sieć społeczną, w której znajdowali się przedstawiciele elit politycznych, biznesowych i kulturalnych z USA i innych krajów.

Dokumenty dot. Epsteina wskazują na powiązania ze światem polityki i biznesu

Wśród nazwisk wymienionych w dokumentach są między innymi byli: Bill Clinton – były prezydent USA, który według jednej z ofiar Epsteina, Virginia Roberts Giuffre, odwiedził jego prywatną wyspę na Karaibach, gdzie dochodziło do nadużyć. Donald Trump – były prezydent USA, który był długoletnim znajomym Epsteina i chwalił go jako „wspaniałego faceta”. Trump zaprzeczał jednak, że miał jakąkolwiek wiedzę o przestępstwach Epsteina i twierdził, że zerwał z nim kontakt kilkanaście lat temu. Książę Andrzej – młodszy brat króla Karola III, który był oskarżany przez Giuffre o zgwałcenie jej, gdy była nastolatką. Książę Andrzej zaprzeczał tym zarzutom i twierdził, że nigdy nie spotkał Giuffre. Jego wiarygodność została jednak podważona przez zdjęcie, na którym widać go z Giuffre i Ghislaine Maxwell. Wspólniczką i byłą partnerką Epsteina. Aktorzy Kevin Spacey i Leonardo DiCaprio, modelka Naomi Campbell i bankier Jes Staley. Epstein miał kontakty z niektórymi z tych osób, które były już wcześniej z nim kojarzone.

Świadkowie lub ofiary Epsteina wspomnieli tylko pobieżnie o innych osobach, nie przedstawiając dowodów na ich udział w jakichkolwiek nielegalnych działaniach. Wiele z tych osób zaprzeczało, że miało jakąkolwiek wiedzę o przestępstwach Epsteina lub że brało w nich udział. Najbardziej kompromitujące zeznania dotyczą księcia Andrew, który był już wcześniej oskarżany przez Giuffre o zgwałcenie jej, gdy była nastolatką. W jednym z dokumentów, Johanna Sjoberg, inna ofiara Epsteina, twierdzi, że książę Andrzej dotknął jej piersi, gdy siedziała na jego kolanach w rezydencji Epsteina w Nowym Jorku. Książę Andrzej zaprzeczał tym zarzutom i twierdził, że nigdy nie spotkał Giuffre ani Sjoberg. Jednak jego wiarygodność została podważona przez zdjęcie, na którym widać go z Giuffre i Maxwell.

Sprawa Epsteina wciąż budzi wiele kontrowersji

Dokumenty te zostały ujawnione na mocy decyzji sędziego Loretty Preski z grudnia 2023 roku. Sąd orzekł, że są one istotne dla interesu publicznego i nie naruszają praw prywatności osób, które w nich są wymienione. Sędzia udzielił jednak możliwości odwołania się od tej decyzji do 1 stycznia 2024 roku. Tym, którzy nie życzyli sobie ujawnienia swoich nazwisk. Nie ma pewności, czy ktoś skorzystał z tej opcji. Nazwiska ofiar, które były nieletnie w chwili wykorzystania, nie ujawniono, chyba że same zdecydowały się na to wcześniej. Sprawa Epsteina wciąż budzi wiele kontrowersji i pytań, dotyczących zarówno jego przestępczej działalności, jak i jego związków z wpływowymi osobami.Epstein miał wielu wrogów i sekretów, więc niektórzy podejrzewają, że ktoś go zamordował, aby go uciszyć. Inni chcą, aby śledztwo kontynuowano i aby wszyscy, którzy byli z nim zamieszani lub współpracowali, ponieśli konsekwencje. Sprawa ta ilustruje trudności z wyjaśnieniem i wymierzeniem sprawiedliwości w tak złożonym i skandalicznym przypadku.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie? Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia