Lai Ching-te zwycięzcą wyborów prezydenckich na Tajwanie.

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lai Ching-te zwycięzcą wyborów prezydenckich na Tajwanie
Lai Ching-te prezydent Tajwanu

Czy Chiny to zaakceptują?

Lai Ching-te, kandydat rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), wygrał wybory prezydenckie na Tajwanie, zdobywając 40 proc. głosów. Jego kontrkandydaci – Hou Yu-ih i Ko Wen-je – zdobyli odpowiednio 26 proc. i 33 proc. głosów.

Zwycięstwo Laia Ching-te jest jasnym sygnałem, że większość mieszkańców Tajwanu chce zachować jego niezależność.

W swoim przemówieniu po zwycięstwie prezydent Lai Ching-te podkreślił, że jest „zdeterminowany, by chronić Tajwan przed ciągłym zagrożeniem i zastraszaniem ze strony Chin”. – Utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jest ważnym obowiązkiem – powiedział, dodając, że jego rząd „wykorzysta dialog do zastąpienia konfrontacji” w wymianie z Chinami.

Chiny: „Wybory nie przeszkodzą w zjednoczeniu”

Reakcja Pekinu na zwycięstwo Laia Ching-te była spodziewana. Chiny uważają Tajwan za swoją niepodległą prowincję i nie zamierzają zrezygnować z tego celu. W oświadczeniu wydanym po wyborach rzecznik Biura do Spraw Tajwanu w Pekinie Chen Binhua powiedział, że wyniki głosowania „nie przeszkodzą nieuniknionemu trendowi zjednoczenia Chin”.

Stany Zjednoczone: „Przypominamy o naszej pomocy Tajwanowi”

Stany Zjednoczone, które są największym sojusznikiem Tajwanu, zapowiedziały, że będą nadal wspierać wyspę. Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że „Stany Zjednoczone są zobowiązane do pomocy Tajwanowi w obronie jego suwerenności i bezpieczeństwa”.

Wybory na Tajwanie mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa w regionie. Jeśli Chiny zdecydują się na agresję wobec wyspy, może to doprowadzić do konfliktu zbrojnego w Cieśninie Tajwańskiej.

Zobacz także: Niepokojące doniesienia z Półwyspu Koreańskiego – Reżim z północy wystrzelił w kierunku południa ponad 200 pocisków artyleryjskich!

Ciekawe wideo: #144. Najważniejsze w 2023. Prognozy na 2024. Ukraina. Rosja. Chiny. Bliski Wschód.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia