Zastępcy Prokuratora Generalnego apelują o interwencję Unii Europejskiej

Prokuratura Krajowa zwraca się do Brukseli, ubiegając się o wsparcie w kontekście działań Adama Bodnara.

231

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE
Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do UE

W Polsce narasta kryzys praworządności, który zaniepokoił Zastępców Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. W skierowanym do przewodniczącej KE liście, apelują oni o interwencję w związku z działaniem Prokuratora Generalnego. Sprawa dot. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego.

Zastępcy PG apelują o interwencję – Alarmujący list do KE

Zastępcy Prokuratora Generalnego wyrażają zaniepokojenie milczeniem Komisji Europejskiej w obliczu naruszeń praworządności w Polsce. W liście zwracają uwagę na fakt, że pomimo wielokrotnych sygnałów dotyczących kwestii praworządności w Polsce, Komisja pozostaje bierna w sytuacjach, gdy ta zasada jest ostentacyjnie łamana.

„Działania podjęte przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, będące próbą usunięcia ze stanowiska I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego wbrew przepisom prawa – art. 14 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze przewidującego zgodę prezydenta na odwołanie Prokuratora Krajowego i zastąpienie go nieistniejącą ustawowo funkcją „pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego” wytwarzają stan destabilizacji pracy prokuratury w Polsce” – zauważyli.

Zagrożenie dla Unijnych Interesów

Wg zastępców Prokuratora Generalnego, działania Adama Bodnara mogą wpływać na interesy ekonomiczne Unii Europejskiej. W szczególności podkreślają, że destabilizacja praworządności w Polsce może naruszać zasadę swobodnego przepływu kapitału między krajami wspólnoty. Może także szkodzić zaangażowaniu krajów UE w projekty gospodarcze na terenie Polski.

„Prokuratura w Polsce zajmuje się aktywnym ściganiem przestępstw popełnionych na szkodę UE. W tym, wyłudzeniom środków z budżetu unijnego oraz oszustwom w podatku VAT, związanym z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i usług. Zastępcy Prokuratora Generalnego zwrócili się z apelem do przedstawicieli społeczeństw wspólnoty europejskiej oraz organów wykonawczych Unii Europejskiej o podjęcie stosownych działań mających na celu zapobieżenie naruszeniom przepisów prawa w Polsce” – argumentują.

Zamach na Instytucję Państwową – Konsekwencje dla obywateli

W liście apelacyjnym, zastępcy Prokuratora Generalnego ostrzegają przed konsekwencjami prób usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego wbrew przepisom prawa. Twierdzą, że takie działania generują stan destabilizacji w pracy prokuratury, godząc w podstawy demokratycznego państwa prawa i niezależność prokuratorów. Obawiają się, że to może wpłynąć na ochronę prawna obywateli Polski w UE i obywateli UE w Polsce. A także, na poziom bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.

Apel zastępców Prokuratora Generalnego stawia Unię Europejską w obliczu kłopotliwego dylematu – jak zareagować na naruszanie zasad praworządności w kraju członkowskim, gdy jego działania mogą wpływać na integralność i interesy wspólnoty? To pytanie, na które odpowiedź może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości relacji Polski z Unią Europejską.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia