Pigułka “dzień po” bez recepty w Polsce? Donald Tusk zapowiada zmiany.

Rząd Donalda Tuska planuje wprowadzić swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej dla kobiet, bez konieczności posiadania recepty. Pigułka "dzień po" jest skuteczną formą antykoncepcji. Z korzyściami dla zdrowia reprodukcyjnego i wolności kobiet.

248

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Antykoncepcja
Ochrona praw kobiet i swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej "dzień po" - to plan Donalda Tuska na liberalizację prawa. Bez konieczności posiadania recepty.

W dniu 15 stycznia 2024 roku premier Donald Tusk ogłosił ambitny plan zmian w polskim prawie dotyczącym antykoncepcji. Zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić ustawę umożliwiającą swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Popularnie nazywanej pigułką „dzień po”, bez konieczności posiadania recepty. Premier Tusk ukierunkowuje decyzję na poszanowanie praw i wolności kobiet oraz odpowiada na kwestie zdrowia reprodukcyjnego w społeczeństwie. Podkreśla, że pigułka „dzień po”, będąca produktem leczniczym dopuszczonym do obrotu i stosowanym w antykoncepcji, została objęta receptą. Według niego, taka regulacja nie tylko ogranicza dostępność do tego środka, ale również utrudnia korzystanie z niego. Zmiana prawa ma być krokiem w kierunku liberalizacji i ułatwienia dostępu kobiet do skutecznych środków antykoncepcyjnych. Rząd planuje wprowadzenie zmiany ustawy po serii rozmów wewnątrz koalicji rządowej. Premier Tusk podkreślił, że swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej to kwestia priorytetowa dla praw kobiet. Co ma wspierać zdrowie reprodukcyjne i zapobiegać niechcianym ciążom.

Reakcje społeczne i polityczne

Zapowiedź premiera wywołała skrajne reakcje w społeczeństwie i polityce. Zwolennicy zmiany podkreślają, że swobodny dostęp do antykoncepcji „dzień po” to krok w kierunku pełniejszego poszanowania praw reprodukcyjnych kobiet. Argumentują, że taka regulacja pozwoli uniknąć niechcianych ciąż, zmniejszyć liczbę aborcji. Oraz przyczyni się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet. Z drugiej strony, przeciwnicy zmian obawiają się, że liberalizacja dostępu do antykoncepcji może doprowadzić do nadużyć. A także wyrażają moralny sprzeciw wobec ułatwienia dostępu do środka. Z ich perspektywy może być postrzegany jako potencjalny środek aborcyjny.

800 plus dla rodzin. Kwestia wypłat świadczenia

Oprócz rewolucyjnych zmian w zakresie antykoncepcji, premier Tusk odniósł się także do problemów z wypłatami świadczenia wychowawczego „800 plus”. Zapewnił, że wszyscy uprawnieni rodzice otrzymają pełną kwotę świadczenia, nawet jeśli pojawiły się pewne nieprawidłowości w procesie wypłaty. Premier zaznacza, że rząd zapewni każdej polskiej rodzinie 800 plus w pełnym wymiarze. A wszelkie błędy w systemie zostaną szybko naprawione. Zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczące swobodnego dostępu do antykoncepcji awaryjnej stanowią ważny punkt w debacie na temat praw kobiet i zdrowia reprodukcyjnego. Decyzja rządu wzbudza zarówno entuzjazm, jak i kontrowersje w społeczeństwie, podkreślając trudne wybory i podziały w kwestiach moralnych i etycznych. Dodatkowo, premier zobowiązuje się do rozwiązania wszelkich problemów z wypłatami świadczenia „800 plus”. Co stanowi istotne zagadnienie w kontekście zapewnienia wsparcia finansowego dla rodzin.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia