Konflikt między premierem Tuskiem a prezydentem Dudą w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowego na wniosek żon polityków Jarosława Kamińskiego i Stanisława Wąsika. Premier Donald Tusk zadeklarował swoje zdziwienie i niezrozumienie wobec tego kroku.

161

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chcieli wyrobić sobie abonament na najlepszego wroga mojego rządu – sugeruje TUSK
Chcieli wyrobić sobie abonament na najlepszego wroga mojego rządu – sugeruje TUSK

W czwartek premier Donald Tusk wyraził swoje zdziwienie i niezrozumienie wobec postawy prezydenta Andrzeja Dudy. W kwestii więźniów politycznych, szczególnie w przypadku oskarżonych o nadużycia władzy, Jarosława Kamińskiego i Stanisława Wąsika. Tusk skrytykował Dudę za opowiadanie „niestworzonych rzeczy” na temat niewinności oskarżonych, pomimo prawomocnego wyroku sądu.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika pogłębia podziały między premierem a prezydentem

Sprawa dotyczy aferą gruntową, za którą Sąd Okręgowy w Warszawie 20 grudnia 2023 r. skazał Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. Policja zatrzymała obu polityków PiS w zeszły wtorek, po czym osadziła ich w zakładach karnych. W ubiegłym tygodniu prezydent Duda ogłosił wszczęcie postępowania ułaskawieniowego na podstawie Kpk, co spotkało się z zaskoczeniem opinii publicznej.
Żony oskarżonych złożyły wniosek, co skutkowało podjęciem tej decyzji. Duda zwrócił się również do prokuratora generalnego z prośbą o zawieszenie wykonywania kary i zwolnienie Kamińskiego i Wąsika z aresztu. Na czas trwania postępowania ułaskawieniowego.

Premier Tusk w swoim wystąpieniu w Sejmie wyraził zdziwienie, że prezydent deklaruje wiarę w niewinność skazanych polityków. Jednocześnie nie podejmując decyzji o ułaskawieniu. Uważa to za niezrozumiałą grę polityczną, która według niego odbywa się kosztem osób skazanych. Konflikt między premierem a prezydentem w tej sprawie zaostrza napiętą sytuację polityczną w Polsce. Podkreślając istniejące podziały i spory wokół kwestii sprawiedliwości i nadużyć władzy. Oczekuje się, że ta kontrowersyjna sytuacja będzie nadal budzić emocje w społeczeństwie i skłaniać do dyskusji na temat niezależności sądownictwa oraz roli prezydenta w procesie ułaskawień.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia