Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi

182

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest skocznia narciarska. Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi.
Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi - Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków. Źródło (www.pzn.pl/) Autor: Tadeusz MieczyńskiAutor: Tadeusz Mieczyński.

Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi – oczywiście nie od dziś wiadomo, że w skokach narciarskich czasami tak bywa, iż główne role grają warunki. Ponieważ właśnie z tego powodu zawody w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata. I także jeden z kilku konkursów w historycznym PolSkim turnieju, który trwa w Polsce od Wisły, przez Szczyrk do Zakopanego. To cykl rozgrywany w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem, charakteryzuje się m.in. tym, że w klasyfikacji generalnej toczy się rywalizacja drużynowa, a nie indywidualna.

Niestety na jednej ze skoczni w kompleksie trzech skoczni narciarskich w Szczyrku „SKALITE”. Zostały odwołane, a to, dlatego że zdecydowanie zbyt za mocno wiało.

Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi – historyczny konkurs

Oczywiście na skoczni HS 104 m, w Szczyrku miał być historyczny konkurs pod dwoma względami. Po pierwsze to, że pierwszego w historii konkursu Pucharu Świata na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku. Po drugie konkurs zaliczany do pierwszego w historii turnieju PolSkiego. To był dla Szczyrku debiut w Pucharze Świata. A także wszedł doń wraz z PolSkim Turniejem, nową imprezą w kalendarzu skoków.

Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi – konkurs

Choć już wcześniej było wiadomo, że premierowy konkurs Pucharu Świata w Szczyrku miał się odbywać w trudnych warunkach i tak też było. Ponieważ prognozy na środę w Szczyrku były fatalne. I w związku z tym, od samego początku sędziowie szukali odpowiednich momentów, aby zapalić skoczkom zielone światło. Danił Wasiljew rozpoczyna konkurs z 9. belki osiągając 88 m (punkt K skoczni Skalite znajduje się na 95 m).

Przez pierwsze pół godziny konkursu na skoczni (HS 104) swoje skoki oddało zaledwie dwunastu zawodników. Oczywiście już wtedy można było zakładać, że jeśli uda się skończyć choć jedną serię, to i tak będzie to sukces.

Na korzystne warunki trafił Andrea Campregher, który złapał noszenie i uzyskał 108,5 metra, jednak nie był w stanie ustać tak dalekiej próby i dlatego przewrócił się przy lądowaniu, na szczęście bez konsekwencji. Na sprzyjający wiatr również trafił także (Fin) Eetu Nousiainen – 103,5 metra, bezpiecznie ustane, było nowym rekordem skoczni.

Skoki oddało już 40 z 50 zawodników, a Dawid Kubacki był na prowadzeniu przed Lovro Kosem i Kamilem Stochem. Wysoko plasowali się też piąty Piotr Żyła i dziewiąty Paweł Wąsek. Oczywiście do końca pierwszej i chyba jedynej serii pozostało już tylko 10 zawodników, gdy warunki pogorszyły się jeszcze bardziej i jury zarządziło w końcu oficjalną przerwę. Niestety, po przedłużającym się oczekiwaniu zawody nie zostały już wznowione.

Szczyrk warunki wygrały ze skokami narciarskimi – kompleks

Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków kompleks trzech skoczni narciarskich w Szczyrku, zlokalizowany na północnym stoku szczytu Skalite.

W skład kompleksu wchodzą następujące obiekty:

Normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS104. Średnia skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K70 i rozmiarze HS77 i także jeszcze mała skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K40.

Pierwsze zawody na Skalitem odbyły się 14 lutego 1937, a zorganizował je klub WKS Bielsko-Biała. Przez kilkadziesiąt lat najważniejszymi zawodami przeprowadzanymi na Skalitem był Puchar Beskidów, gdzie tryumfowało wielu skoczków z całego świata. Ponadto odbywały się na niej regularnie Mistrzostwa Polski.

Pierwszymi zawodami na mniejszej skoczni był rozegrany przy niesprzyjającej pogodzie konkurs Lotos Cup, podczas którego padł pierwszy rekord – 69,5 m Andrzeja Gąsienicy. 20 lipca 2011 odbyły się tu zawody Letniego Grand Prix w ramach Lotos Poland Tour. Ich zwycięzcą został (Austriak) Thomas Morgenstern. We wrześniu 2018 r. odbyła się uroczystość nadania kompleksowi imienia Beskidzkich Olimpijczyków.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: PolSKI Turniej receptą na kryzys naszych skoczków?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia