Czy ogrzewanie gazem będzie zabronione? Nowe unijne przepisy budzą wątpliwości

Zakaz pieców na gaz

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakaz pieców na gaz
Zakaz pieców na gaz

Co się zmieni w ogrzewaniu domów?

Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie domów gazem będzie niedozwolone i czy trzeba będzie wymienić piec na gaz na inny. Powodem są nowe unijne przepisy, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę efektywności energetycznej budynków. Co to oznacza dla właścicieli domów i mieszkań? Zakaz pieców na gaz

Dlaczego Unia Europejska chce wycofać kotły na gaz?

Według danych Komisji Europejskiej, budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w Unii. Aby osiągnąć cele klimatyczne, konieczne są więc zmiany w sposobie ogrzewania budynków. Unia dąży do tego, aby domy były bezemisyjne, czyli nie emitowały szkodliwych gazów do atmosfery. Tym samym, kotły zasilane paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel czy gaz, mają być stopniowo wycofywane.

Kiedy trzeba będzie wymienić piec na gaz?

Zmiany w ogrzewaniu budynków już się rozpoczęły. Od 2025 roku nie będzie można otrzymać dofinansowania do kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, chyba że będą one częścią systemu hybrydowego, np. z pompą ciepła. Od 2030 roku nowo budowane i modernizowane budynki będą musiały być bezemisyjne i korzystać z energii odnawialnej, ciepłowniczej lub niewęglowej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nie będzie można instalować pieców gazowych, ale prawdopodobnie będzie to przed 2040 rokiem. Warto więc zacząć się przygotowywać do zmiany źródła ciepła.

Co zrobić, jeśli mam piec na gaz w starym budynku?

Jeśli masz piec na gaz w budynku wybudowanym przed 2030 rokiem, nie musisz się spieszyć z jego wymianą. Jednak warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach, które będą bardziej ekologiczne i oszczędne. Możesz np. dołączyć pompę ciepła, która wykorzystuje ciepło z powietrza, ziemi lub wody do ogrzewania domu. Możesz też skorzystać z lokalnej wspólnoty energetycznej, która produkuje i dzieli się energią odnawialną. Możesz też podłączyć się do sieci ciepłowniczej, jeśli jest taka możliwość w Twojej okolicy. W ten sposób będziesz przyczyniać się do ochrony klimatu i obniżania rachunków za ogrzewanie.

Gdzie szukać informacji i pomocy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowych unijnych przepisach dotyczących ogrzewania budynków, możesz odwiedzić stronę internetową Komisji Europejskiej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca na gaz lub do instalacji systemu hybrydowego, możesz sprawdzić oferty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu, możesz skonsultować się z doradcą energetycznym lub audytorem energetycznym, którzy pomogą Ci wybrać najbardziej optymalne i ekonomiczne źródło ciepła.

Zobacz również: Nierentowne górnictwo nadal fedruje nasze portfele

Ciekawe wideo: Gaz będzie ZAKAZANY❓ Sprawdź od kiedy

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia