Lawiny w Chinach uwięziły tysiąc turystów

Lawiny w Chinach

166

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lawiny w Chinach
Lawiny w Chinach

W odległej wiosce w regionie Sinciang nie ma drogi ucieczki

Około tysiąca turystów zostało odciętych od świata przez lawiny, które zeszły w górskim regionie Sinciang w północno-zachodnich Chinach. Znajdują się oni w wiosce Hemu, popularnym miejscu wypoczynku w pobliżu granic z Kazachstanem, Rosją i Mongolią. Jedyna droga dojazdowa jest zasypana kilkumetrową warstwą śniegu, a pogoda utrudnia akcję ratunkową. Lawiny w Chinach

Śnieżyce trwają od 10 dni i nie ustępują

Według telewizji państwowej CCTV, lawiny zablokowały dostęp do wioski Hemu tydzień temu. Od tego czasu trwa odśnieżanie 50-kilometrowego odcinka drogi, na którym miejscami zalega nawet siedem metrów śniegu. Prace są utrudnione przez skały, gruz i gałęzie drzew, które lawiny zmiotły z górskich zboczy. W niektórych miejscach pługi wirnikowe są bezużyteczne.

Turystom nie grozi niebezpieczeństwo, ale brakuje im zapasów

Władze zapewniają, że turystom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, a lokalne hotele zapewniają im bezpłatne zakwaterowanie i posiłki. Niektórzy z nich zostali ewakuowani helikopterami wojskowymi, które dostarczały również żywność i paliwo do wioski. Jednak z powodu zmiennej pogody loty są często opóźniane lub odwoływane. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się poprawi i kiedy wszyscy turyści będą mogli opuścić wioskę.

Region Sinciang to atrakcyjny ośrodek narciarski, ale też zagrożony lawinami

Region Sinciang, w którym znajduje się wioska Hemu, jest znany ze swoich pięknych krajobrazów i bogatej kultury. W ostatnich latach rozwija się tam turystyka, zwłaszcza narciarska. W prefekturze Altay, gdzie leży wioska, znajduje się malowniczy obszar Kanas, który przyciąga wielu miłośników białego szaleństwa. Jednak region ten jest również narażony na częste lawiny, zwłaszcza w styczniu, kiedy opady śniegu są największe. Biuro meteorologiczne Xinjiang ostrzega, że obszar ten będzie zamknięty dla turystów co najmniej do 20 stycznia z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych.

Zobacz także: Chiny wzywają do zaprzestania ataków na statki handlowe

Ciekawe wideo: Jak Żyją Ludzie W Górzystych Prowincjach Chin?

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia