TK orzekł o niekonstytucyjności działań Sienkiewicza w.s mediów publicznych

212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

TK orzekł o niekonstytucyjności działań Sienkiewicza
TK orzekł o niekonstytucyjności działań Sienkiewicza

W czwartek 18 stycznia 2024 r. TK orzekł, że przepisy, na podstawie których minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął procedurę likwidacji TVP i Polskiego Radia, są niekonstytucyjne. W wyroku wskazano, że ustawa o radiofonii i telewizji nie może pozwalać na stosowanie Kodeksu spółek handlowych, do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji. Sędzia TK Krystyna Pawłowicz zgłosiła zdanie odrębne, w którym nie zgodziła się z większością, że złamano jedynie art. 2 konstytucji. Jej zdaniem, nie można tych samych przepisów prawa zastosować do mediów prywatnych jak i publicznych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uznaje wyroku TK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało, że wyrok TK nie ma „jakiejkolwiek doniosłości prawnej”. Przypomniano, że orzeczenia i uchwały wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy, odnoszące się do obecnej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego wskazują, że nie jest to niezależny i bezstronny sąd konstytucyjny. Wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów, rzekomo nie mają mocy i nie są ostateczne.

Resort kultury zwrócił też uwagę, że w wydaniu dzisiejszego orzeczenia brał udział sędzia-dubler Jarosław Wyrembak. „W składzie orzekającym brali ponadto udział Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, którzy jako posłowie PiS uczestniczyli w uchwalaniu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji w 2015 i 2016 roku. Wedlug MKiDN podważa to ich zdolność do zachowania obiektywizmu w przedmiotowej sprawie. Składowi przewodniczyła Julia Przyłębska (decydująca o wyborze składu), która została wadliwie powołana do pełnienia funkcji prezesa TK” – czytamy.

MKiDN zapewnia, że to „wadliwe orzeczenie TK nie ma jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie legalnych organów spółek realizujących misję mediów publicznych oraz na trwające w nich procesy likwidacji”.

Konsekwencje wyroku TK

Rozstrzygnięcie TK może mieć istotne konsekwencje dla przyszłości mediów publicznych w Polsce. Jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, oznacza to, że likwidacja TVP i Polskiego Radia będzie nielegalna. W takim przypadku media publiczne będą mogły kontynuować działalność, a minister kultury będzie musiał przywrócić do władzy poprzednie zarządy spółek. Wyrok TK może również mieć wpływ na inne działania rządu w zakresie mediów publicznych. W szczególności może utrudnić lub uniemożliwić wprowadzenie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, które ograniczałyby niezależność mediów publicznych.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia