Andrzej Duda o reformie wymiaru sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich wypowiedziach dokonał kilku istotnych deklaracji dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Andrzej Duda o reformie wymiaru sprawiedliwości
Andrzej Duda o reformie wymiaru sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich wypowiedziach dokonał kilku istotnych deklaracji dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zapewnił, że nie pozwoli na weryfikowanie statusu sędziów powołanych na urząd w czasie trwania jego prezydentury. Oznacza to, że sędziowie powołani przez obecną władzę, w tym przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, pozostaną sędziami.

„W tej sprawie nie mam żadnych wątpliwości. Nie pozwolimy na weryfikację sędziów powołanych przez obecną władzę. To jest nasza granica. Nie pozwolimy na to, żeby ktoś, kto został powołany na urząd sędziego w sposób legalny, został pozbawiony tego urzędu” – powiedział Duda.

W pozostałych sprawach dotyczących reform wymiaru sprawiedliwości prezydent deklaruje otwartość na negocjacje. Zapowiedział, że jest gotowy rozmawiać z opozycją i środowiskiem sędziowskim, aby wypracować kompromisowe rozwiązania.

„Jestem gotowy do rozmów z każdym, kto chce rozmawiać o reformie wymiaru sprawiedliwości. Chcę znaleźć porozumienie, które będzie korzystne dla Polski i dla wymiaru sprawiedliwości” – powiedział Duda.

Prezydent Duda spotkał się również z przedstawicielami Konfederacji, która zaprezentowała mu swoje założenia dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Prezydent uznał, że pomysł jest ciekawy i jest gotów zgodzić się wstępnie na formułę, którą proponuje.

Konfederacja o resecie konstytucyjnym

Konfederacja w swoich założeniach dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości proponuje przeprowadzenie resetu konstytucyjnego. Oznacza to, że byłaby ona całkowicie nową konstytucją, która zastąpiłaby obowiązującą od 1997 roku Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.

W nowej konstytucji Konfederacja proponuje m.in.:

  • Przywrócenie modelu trójpodziału władzy, w którym sądy byłyby niezależne od władzy ustawodawczej i wykonawczej.
  • Zapewnienie niezawisłości sędziów poprzez wprowadzenie systemu nominacji sędziów przez Sejm i Senat z udziałem prezydenta.
  • Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Obecnie trudno powiedzieć, jakie będą dalsze losy reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Prezydent Duda deklaruje otwartość na negocjacje, ale opozycja i środowisko sędziowskie nie są skłonne do kompromisów.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia