Tunel w Świnoujściu uratował komunikację między Uznam a Wolinem

Tunel w Świnoujściu zdał egzamin - skrócił czas przejazdu między wyspami Uznam i Wolin do kilku minut. Kamizelka bezpieczeństwa dla drogowców - od otwarcia tunelu nie doszło w nim do żadnej kolizji. Poprawa bezpieczeństwa jazdy - odcinkowy pomiar prędkości pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ogromny sukces - przejechanie przez tunel w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od otwarcia ponad 2,5 miliona pojazdów, to jest to!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tunel w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu, ponad 2,5mln pojazdów w pół roku

Na podstawie informacji podanych przez Zarząd Dróg, wynika że tunel pod Świną zdał egzamin. Jest on bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów, a jego otwarcie znacząco poprawiło komunikację między wyspami Uznam i Wolin. Tunel w Świnoujściu to sukces drogowców również w zakresie bezpieczeństwa. 2,5mln pojazdów i żadnego wypadku!!!

Oto kilka argumentów przemawiających za tym, że tunel zdał egzamin:

  • Ruch w tunelu jest bardzo duży. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy od otwarcia przejechało nim ponad 2,5 miliona pojazdów, czyli tyle, ile wcześniej obsługiwały promy przez cały rok.
  • Tunel skrócił czas przejazdu między wyspami do kilku minut. Wcześniej przeprawa promem trwała nawet kilkadziesiąt minut, co było szczególnie uciążliwe w sezonie letnim, gdy na promach często były długie kolejki.
  • Tunel poprawił bezpieczeństwo ruchu drogowego. Od otwarcia tunelu nie doszło w nim do żadnej kolizji.

Oczywiście, tunel nie jest idealny. Występują w nim pewne problemy, takie jak:

  • Występowanie sopli lodu podczas mrozów. Problem ten został już rozwiązany przez wykonawcę tunelu.
  • Zbyt wolna jazda spowodowana przez odcinkowy pomiar prędkości. Dyrektor ZDM w Świnoujściu apeluje do kierowców o jazdę z większą prędkością, aby poprawić płynność ruchu w tunelu.

Ogólnie rzecz biorąc, tunel pod Świną jest bardzo pozytywnym przedsięwzięciem, które przyniosło wiele korzyści mieszkańcom i turystom.

W Europie jest wiele tuneli pod rzekami. Oto kilka przykładów:

  • Tunel pod Tamizą w Londynie – łączący dzielnice Westminster i Greenwich. Ma długość 3,3 km i został otwarty w 1991 roku.
  • Tunel pod Sekwaną w Paryżu – łączący dzielnice Saint-Germain-des-Prés i Auteuil. Ma długość 2,1 km i został otwarty w 1906 roku.
  • Tunel pod Renem w Kolonii – łączący dzielnice Centrum i Deutz. Ma długość 1,3 km i został otwarty w 1992 roku.
  • Tunel pod Łabą w Hamburgu – łączący dzielnice St. Pauli i HafenCity. Ma długość 2,3 km i został otwarty w 2015 roku.
  • Tunel pod Bosforem w Stambule – łączący Azję i Europę. Ma długość 15 km i został otwarty w 2016 roku.

Tunele pod rzekami są ważnym elementem infrastruktury drogowej. Pozwalają one na szybsze i bezpieczniejsze przemieszczanie się między brzegami rzek, a także na odciążenie ruchu drogowego na mostach.

Poznaj tune w Laerdal, najdłuższy tunej drogowy na świecie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia