BRDM-2 na wojnie

BRDM-2 pojawił się na zdjęciu w polskim kamuflażu na wojnie w Ukrainie

240

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BRDM-2 na wojnie w jednej z polskich modernizacji
BRDM-2 na wojnie w jednej z polskich modernizacji

BRDM-2 na wojnie w Ukrainie, czyli lepsze to niż nic. Ten opancerzony samochód rozpoznawczy, który został zaprojektowany w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku jest rozwinięciem BRDM-1. Jest wyposażony w karabin maszynowy KPWT 14,5 mm i karabin maszynowy PKT 7,62 mm. Może poruszać się z prędkością do 100 km/h na lądzie i do 10 km/h w wodzie. Wóz rozpoznawczy posiada napęd 4×4 zdolny do jazdy z prędkością do 100 km/h i pokonywania przeszkód wodnych (prędkość pływania do 10 km/h). Napęd stanowi silnik gaźnikowy GAZ-41 o mocy 140 KM. Pancerz spawany z płyt walcowanych chroni go jedynie przed ostrzałem z broni ręcznej i odłamkami pocisków.

BRDM-2 był używany przez wiele krajów, w tym Polskę, która zakupiła około 500 sztuk w latach 70. i 80. XX wieku. Niektóre z nich trafiły do Ukrainy, gdzie były wykorzystywane w wojnie z Rosją. BRDM-2 służył do zadań rozpoznawczych, patrolowych, transportowych i przeciwpancernych. Niektóre z nich były zmodernizowane i uzbrojone w nowoczesne pociski przeciwpancerne. BRDM-2 był jednak podatny na uszkodzenia przez miny, granaty i pociski przeciwpancerne przeciwnika.

Kiedy okazało się że BRDM-2 stawał się przestarzały polska starała się wprowadzać kolejne modernizacje i ulepszenia w celu dostosowania go do wymogów pola walki. Polskie Modernizacje BRDM-2 /w Historia Broni

BRDM-2 na wojnie w polskim kamuflażu /foto X (dawniej Twitter) | Ukrainian Front
BRDM-2 na wojnie w polskim kamuflażu /foto X (dawniej Twitter) | Ukrainian Front

Po obu stronach konfliktuBRDM-2 na wojnie

BRDM-2 na wojnie w Ukrainie biorą udział już od dawna. Ciekawostką jest jednak to, że pojawiły się ostatnio zdjęcia opancerzonego wozu rozpoznawczego BRDM-2 w polskim kamuflażu. Transportery tego typu mogły trafić na Ukrainę w ramach pakietu wsparcia innego uzbrojenia lub jako zdemobilizowane były oferowane na rynku kolekcjonerów. Mimo że czasy świetności BRDM-2 ma już za sobą to na pewno jest lepszy niż nieopancerzony samochód terenowy. BRDM potrafi przepłynąć rzekę i jest przydatny chociażby do transportu rannych,

BRDM-2 na wojnie
BRDM-2 na wojnie

W 2022 roku do rosyjskich jednostek powietrznodesantowych trafia sprzęt o 60-letniej historii. Pojazdy o nazwie BRDM-2MS to próba modernizacji tej przestarzałej konstrukcji, w porównaniu z podstawowym modelem został wyposażony za pomocą zewnętrznych paneli w dodatkowy pancerz, zwiększono także grubość dna kadłuba. Dodatkowe wyposażenie to kamera termowizyjna, dalmierz laserowy i nowy system obserwacji.

Silnik został zmieniony na mocniejszą jednostkę o mocy 150 KM.

Na koniec zapraszam do obejrzenia poniższych filmów, tam kilka ciekawostek związanych z BRDM-2.

Pływający samochód pancerny BRDM-2 czyli klasyk Wojska Polskiego

BRDM-2 /w Wojsko w pigułce | Historia Broni

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zachęcam do lektury artykułu – Polski przemysł zbrojeniowy

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia