Jest wielu takich, którzy twierdzą że takiego przemysłu nie mamy, zatem co produkuje polski przemysł zbrojeniowy?
Zacznijmy od początku. Przemysł zbrojeniowy to dział gospodarki związany m.in. z produkcją broni i amunicji. Zaliczamy do niego takie gałęzie specjalistyczne, jak wojskowe zakłady lotnicze, samochodowe, stocznie jak też produkujące na potrzeby wojska podzespoły i sprzęt elektroniczny.
Polski przemysł zbrojeniowy nie może konkurować i osiągać, takich notowań jak potęgi na rynku broni, chociażby USA, Chiny czy niektóre państwa zachodnio Europejskie. Jednak, cały czas rozwijamy się w tym względzie i powiększając swój portfel możliwości.
Przemysł zbrojeniowy w Polsce można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Firmy funkcjonujące w nim mogą być skupione głównie wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest też dość dużo przedsiębiorstw niezrzeszonych, do których należy zaliczyć m.in.:
- Polskie Zakłady Lotnicze Mielec i Świdnik,
- Lubawa,
- Protektor Lublin,
- Fabrykę Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki.
W 2020 roku firmy zrzeszone w PGZ i niezrzeszone wygenerowały przychody wysokości ok 9 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 4,8 proc. Polska Grupa Zbrojeniowa w 2020 roku to 6,5 mld zł, tzn. 9 proc. więcej niż rok wcześniej. W ten sposób PZG i pozostałe firmy z branży dążą do zwiększania potencjału obronnego Polski i wchodzenia ze swoimi wyrobami na rynki zagraniczne.
Polska Grupa Zbrojeniowa w 2022 roku pierwszy raz, znalazła się w rankingu największych firm zbrojeniowych Top 100, przygotowanym przez amerykański portal militarny Defense News, co jest oczywiście związane z wojną na Ukrainie. W konsekwencji wojny unowocześnianie polskiej armii przyspieszyło co może mieć w dalszej przyszłości niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Zachęcam też do zapoznania się z artykułem – Ile pali rosyjski czołg na wojnie
Poniżej przykłady polskich konstrukcji, które są produkowane w polskich zakładach zbrojeniowych. Co produkuje polski przemysł zbrojeniowy, oto kilka przykładów:
Polski przemysł zbrojeniowy – Samobieżna armatohaubica KRAB
KRAB to broń polskiej produkcji chwalona przez wojsko za celność i skuteczność, a także za ergonomię. Na początku produkowana w Hucie Stalowa Wola, następnie podjęto decyzję o uruchomieniu linii produkcyjnej w gliwickich zakładach Bumar-Łabędy.
Krab to 155 milimetrowa samobieżna armatohaubica została stworzona przede wszystkim do niszczenia systemów rakietowych, baterii artylerii i rakiet przeciwlotniczych, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów zmechanizowanych i zmotoryzowanych.
Armatohaubica jest w stanie zniszczyć obiekty oddalone nawet o 40 kilometrów, a jej szybkostrzelność wynosi sześć strzałów na minutę. Krab jest wyposażony we własny system nawigacji oraz radar balistyczny.
Dane taktyczno – techniczne AHS Krab
- Waga: 48 t
- Długość: 12,05 m
- Szerokość: 3,60 m
- Wysokość: 3,00 m²
- Załoga: 4-5 osób.
- Kaliber: 155mm
- Długość lufy: kaliber 52
- Szybkostrzelność: 6 strzałów/min.
- Efektywny zasięg ognia: 30 km
- Maksymalny zasięg ognia: 40 km
- Pancerz: stal POSCO MIL-12560H
- Dodatkowa broń: karabin maszynowy WKM-B.50 BMG
- Silnik: STX-MTU MT881Ka-500, 8-cylindrowy diesel chłodzony wodą
- Moc: 735 kW (1000 hp)
- Zasięg operacyjny: 400 km
- Prędkość maksymalna: 67 km/h
Polski przemysł zbrojeniowy – Nośnik Moździerza M120 RAK
KTO 8×8 jest nośnikiem Moździerza M120 Rak. Moździerz samobieżny to podstawowy środek ogniowy kompanii wsparcia, przeznaczony do strzelania ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost, w ramach rażenia obiektów przeciwnika takich jak:
– pododdziały piechoty i czołgów szczebla batalionu (kompania), w różnych rodzajach działań taktycznych
– wykrytych środków ogniowych szczebla batalion/brygada
– stanowisk dowodzenia i punktów dowódczo – obserwacyjnych szczebla batalion / kompania
– pododdziałów i środków rozpoznania oraz środków walki elektronicznej
– elementów rozbudowy fortyfikacyjnej przeciwnika
OPIS TECHNICZNY – M120 RAK
– maksymalny skuteczny zasięg do 15 km
– pełna autonomiczność moździerza
– zintegrowany system łączności, dowodzenia i kierowania ogniem
– zobrazowanie na stanowisku dowódcy sytuacji taktycznej na mapie cyfrowej
– automatyczna współpraca z zewnętrznymi systemami dowodzenia i kierowania ogniem klasy C4I
– zminimalizowany czas reakcji ogniowej
– automatyczny system ładowania
Dane techniczno-taktyczne M120 RAK
Dane z opisybroni.pl
- Długość wozu – 7 800 mm
- Szerokość wozu – 2 800 mm
- Wysokość wozu – 2150 mm (kadłub wozu)
- Prześwit kadłuba – 430 mm
- Masa bojowa – 24 500 kg
- Prędkość maksymalna – do 80 km/h
- Zasięg wozu – do 500 km (inne dane mówią do maksymalnie 700 km)
- Pokonywanie przeszkód terenowych:
- Ścianki – o wysokości do 500 mm
- Kat podjazdu – do 60 stopni
- Przechył boczny – do 35 stopni
- Uzbrojenie wozu – M120 RAK:
- Jednolufowy moździerz kalibru 120 mm
- Uniwersalny karabin maszynowych UKM-2000D kalibru 7,62 mm
- Wyposażenie dodatkowe wozu:
- Wyrzutnie granatów dymnych kalibru 81 mm
- Kaliber – 120 mm
- Liczba luf – 1
- Szybkostrzelność – od 6 do 8 pocisków na minutę
- Zapas amunicji – 46 sztuk
- Donośność maksymalna – 12 000 m
- Czas osiągnięcia gotowości do strzelania – 30 s
- Czas opuszczenia stanowiska ogniowego – 15 s
Polski przemysł zbrojeniowy – Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK
BPWP Borsuk jest to pełni polska konstrukcja opracowana przez inżynierów z Huty Stalowa Wola (HSW). Oparto go na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i jest wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30. To konstrukcja opracowana wspólnie przez HSW i WB Electronics. BPWP Borsuk waży 28 ton i został uzbrojony w armatę 30 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Załogę składa się z trzech żołnierzy, w przedziale przewidzianym dla desantu mieści się sześciu żołnierzy. Borsuk może zwalczać oddziały piechoty, pojazdy opancerzone, cele powietrzne a także inne obiekty w każdych warunkach atmosferycznych. Został przewidziany do współdziałania z czołgami rodziny K2.
Prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, w wodzie porusza się z prędkością około 10 km/h.
W lutym Agencja Uzbrojenia i konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej z HSW jako liderem zawarły umowę na dostawy 1400 Borsuków.
Jak już wyżej wspomniałem, w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzą różnego rodzaju firmy zajmujące się produkcją dla wojska. Jedną z takich firm jest spółka PSO Maskpol, która w porozumieniu z CFT Precyzja. Firmy te produkują i dostarczają opancerzenie z pakietem wypornościowym do bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk. PSO Maskpol w obszarze dopancerzeń pojazdów wojskowych w 100 procentach ma pokryć zapotrzebowanie na dopancerzenie dla NBPWP Borsuk.
Polski przemysł zbrojeniowy to bez wątpienia, gałąź przemysłu, której nie musimy się wstydzić. Jest on także kontynuacją chlubnej tradycji zapoczątkowanej budową COP. Podsumowując trzeba dodać, że niektóre z obecnie działających zakładów zbrojeniowych sięgają tradycją II Rzeczypospolitej.
Nie jest to oczywiście wszystko, na co stać Polski przemysł zbrojeniowy. Ale o tym w kolejnym odcinku.
Na koniec możliwości sprzętu produkowanego przez Polski przemysł zbrojeniowy:
Pomóżcie nam tworzyć…
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć z imprez na których bywacie. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.
Słuchaj nas online!