Dlaczego nowi członkowie PKW nie zostali zaprzysiężeni przez Andrzeja Dudę?

Zaprzysiężenie przez prezydenta

159

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zaprzysiężenie przez prezydenta Andrzeja Dudę
Zaprzysiężenie przez prezydenta Andrzeja Dudę

Sejm wybrał nowych członków PKW, ale prezydent nie odebrał od nich przysięgi

W grudniu 2023 roku Sejm wybrał siedmiu nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Jednak do tej pory prezydent Andrzej Duda nie zaprosił ich na zaprzysiężenie. Tym samym PKW nadal działa w składzie z poprzedniej kadencji, w której dominowali przedstawiciele PiS.

Ryszard Kalisz: “Do tej pory tego zaproszenia nie ma”

Jeden z nowych członków PKW, były minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, ujawnił w rozmowie z TVN24, że on i pozostali kandydaci Lewicy, KO, PSL i Konfederacji wciąż czekają na zaprzysiężenie przez prezydenta. – Pan prezydent powinien te siedem osób zaprosić i odebrać od nas przysięgę. Do tej pory tego zaproszenia nie ma – powiedział Kalisz. Dodał, że PKW jest ważnym organem, który zajmuje się organizacją i kontrolą wyborów w Polsce.

Kwiatkowski: “Prezydent powinien powołać legalnie wybranych członków PKW”

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, który był gościem programu “Kropka nad i” razem z Kaliszem, zaapelował do prezydenta, żeby ten “powołał legalnie wybranych członków Państwowej Komisji Wyborczej”. Zwrócił uwagę, że obecny skład PKW jest nieaktualny i nieodzwierciedla proporcji politycznych w Sejmie. – Przypominam, że my mamy PKW w starym składzie, gdzie największą reprezentację stanowią ci, którzy byli delegowani i wybrani głosami posłów PiS – podkreślił Kwiatkowski.

Skład PKW ma znaczenie dla mandatów poselskich

Kwestia składu PKW ma również wpływ na to, kto może zająć miejsce w Sejmie po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. Politycy PiS, skazani za działania ws. afery gruntowej, zostali ponownie ułaskawieni przez prezydenta Dudę. Jednak prawomocny wyrok sądu spowodował wygaśnięcie ich mandatów, czego nie zmienia decyzja prezydenta. To PKW ma wskazać osoby, które mają objąć mandaty po Kamińskim i Wąsiku. – Mamy wyrok sądowy. Oczywistą rzeczą jest – i to jest rzecz, która mnie zastanawia – że PKW powinna to zrobić, ale nie musi – przyznał Kwiatkowski.

Zobacz także: Awantura na komisji ds. wyborów kopertowych

Ciekawe wideo: Dlaczego Duda nie wypuścił więźniów i kto ściemnia o dwóch porządkach? Podejrzani politycy EXTRA 

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia