Firma BOSCH rozwija technologię wodorową

Koncern uważa, że przyszłość należy wyłącznie do napędów H2.

246

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Firma BOSCH - zbliżenie na układ napędowy białego samochodu ciężarowego. Pod odchyloną do przodu kabiną kierowcy widać moduły zasilania ogniwami paliwowymi.
(foto:BOSCH)

irmaWodór jest nie tylko neutralny dla klimatu, ale także ma wysoką gęstość energetyczną co przekłada się na duże zasięgi. Dlatego Bosch, niemiecki lider technologii oraz usług, postawił na rozwój mobilności z wykorzystaniem wodoru. Firma rozpoczęła produkcję seryjną modułu zasilania opartego na ogniwach paliwowych, które zamieniają wodór i tlen w energię elektryczną. To przełomowe rozwiązanie, które może zmienić oblicze transportu towarowego i osobowego. Firma Bosch

BOSCH inwestuje w technologię wodorową

Firma nie ogranicza się jedynie do produkcji modułów zasilania z ogniwami paliwowymi. Bosch prowadzi działalność w obrębie całego łańcucha wartości gospodarki wodorowej. Od produkcji wodoru z energii odnawialnej, przez dystrybucję i magazynowanie, po wykorzystanie w różnych sektorach. W latach 2021-2026 firma zainwestuje w technologię wodorową blisko 2,5 mld euro. W 2030 roku Bosch planuje osiągnąć sprzedaż w obszarze technologii wodorowych na poziomie ok. 5 mld euro, a zatrudnia ponad 3 tys. osób w obszarze technologii wodorowej.

Znamy się na technologii wodorowej i rozwijamy się wraz z nią” – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH podczas Bosch Tech Day 2023. „Bosch należy do bardzo wąskiego grona firm zdolnych do masowej produkcji tak złożonych urządzeń jakimi są stosy ogniw paliwowych. Mamy nie tylko niezbędne kompetencje, ale także możliwość szybkiego skalowania nowych rozwiązań na potrzeby produkcji seryjnej” – dodał Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility.

Współpraca firmy Bosch z partnerami na całym świecie

Bosch nie działa w izolacji, ale współpracuje z partnerami z różnych branż i regionów, aby promować gospodarkę wodorową i mobilność z ogniwami paliwowymi. Przykładem takiej współpracy jest projekt pilotażowy z amerykańską firmą Nikola Corporation. Produkuje ona elektryczne samochody ciężarowe z silnikiem na wodór, a Bosch dostarcza moduły zasilania z ogniwami paliwowymi. Ogniwo paliwowe dla ciężarówek i innych ciężkich pojazdów zostało niedawno wprowadzone do produkcji seryjnej. W zakładzie w Stuttgarcie-Feuerbach, tutaj już otrzymano zamówienia od producentów pojazdów z Europy, Chin i USA.

Firma BOSCH - biała ciężarówka Nicola TRE FCEV, wewnątrz hali załadunkowej na naczepie niebieski kontener.
Ciężarówka NICOLA TRE FCEV, zasilana ogniwami wodorowymi. (foto:nikolamotor.com)

Bosch oferuje rozwiązania dla gospodarki wodorowej na różnych rynkach. Firma wykorzystuje swoją globalną sieć produkcyjną, aby dostarczać komponenty i systemy do różnych zastosowań. Bosch produkuje moduły zasilania z ogniwami paliwowymi zarówno w Niemczech, jak i w Chinach. Firma planuje także uruchomić produkcję stosów do zastosowań przenośnych w swojej amerykańskiej fabryce w Anderson w Karolinie Północnej. Bosch przewiduje, że w 2030 roku na całym świecie, co piąty nowy pojazd ciężarowy o masie co najmniej sześciu ton będzie wyposażony w układ przeniesienia napędu oparty na ogniwach paliwowych.

Silnik na wodór firmy BOSCH już w 2024 roku

Zgodnie z obowiązującą filozofią firmy, to wodór ma być zielonym nośnikiem energii przyszłości. Zielonym, ponieważ można go wytwarzać przez elektrolizę z odnawialnej energii słonecznej i wiatrowej. Transformacja w energię napędową może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze, w ogniwie paliwowym, po drugie, bezpośrednio w specjalnym silniku spalinowym. Bosch ogłosił na targach elektroniki CES w Las Vegas, że pracuje nad komponentami do takiego silnika wodorowego, który ma trafić na rynek jeszcze w 2024 roku.

Firma BOSCH - zbliżenie na dłonie trzymające element układu paliwowego, silnika wodorowego. W tle hala produkcyjna z ogromną liczbą rur, kabli oraz maszyn.
Prace nad silnikiem wodorowym, nieprzerwanie trwają (foto:BOSCH)

Opracowany przez firmę Bosch silnik wodorowy, pod względem swej budowy jest prawie identyczny z silnikiem tłokowym na benzynę lub olej napędowy. Ponadto oszczędza wagę, ponieważ oprócz ogniw paliwowych nie potrzebuje ciężkich baterii trakcyjnych, lecz zbiornik na ciekły wodór. Natomiast w ogniwie paliwowym z H2 najpierw wytwarza się prąd, który następnie – jak w samochodzie elektrycznym zasilanym baterią – uruchamia silnik elektryczny. Emisje to para wodna i tlenki azotu. Jednak niektóre problemy techniczne silnika wodorowego nie zostały jeszcze ostatecznie rozwiązane.

Ruchome tłoki muszą być dodatkowo smarowane, ponieważ wodór w przeciwieństwie do oleju napędowego lub benzyny, nie ma właściwości smarujących. Wręcz przeciwnie, podczas spalania H2 atakuje oleje smarowe niszcząc ich makromolekuły węglowe. Ponadto wodór jako bardzo reaktywny pierwiastek może łączyć się z materiałami wykorzystanymi do budowy silnika. Wszystko wskazuje na to, że Bosch rozwiązał te problemy, dzięki czemu technologia jest gotowa do produkcji seryjnej.

Silnik wodorowy jest częścią światowej strategii firmy na rzecz zrównoważonej mobilności. Ma ona na celu promowanie zarówno napędu elektrycznego, jak i wodorowego. “Bosch inwestuje znacznie w technologie wzdłuż całego łańcucha wartości wodoru”, poinformowała firma na CES w Las Vegas.

Zaangażowanie firmy w neutralność klimatyczną

Bosch nie tylko dostarcza technologię, ale także angażuje się w dialog społeczny i polityczny na temat gospodarki wodorowej i mobilności z ogniwami paliwowymi. Firma jest członkiem Hydrogen Council, globalnej inicjatywy zrzeszającej ponad 100 firm z różnych sektorów, które wspierają rozwój gospodarki wodorowej. Bosch uważa, że wodór jest kluczowym elementem osiągnięcia neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

F apeluje do decydentów o stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju gospodarki wodorowej, takich jak odpowiednie regulacje, infrastruktura i wsparcie finansowe. Bosch podkreśla, że gospodarka wodorowa może przynieść korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla gospodarki i społeczeństwa. Według Hydrogen Council, gospodarka wodorowa może stworzyć ponad 30 milionów miejsc pracy. Oraz zredukować emisje CO2 o 6 gigaton rocznie do 2050 roku.

Bosch zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych partnerów, aby wspólnie kształtować przyszłość mobilności z ogniwami paliwowymi. Firma wierzy, że wodór ma potencjał, aby stać się paliwem przyszłości i zapewnić czystą, bezpieczną i efektywną mobilność dla wszystkich.

Ciekawy materiał wideo: Do You Know How Big The Bosch Company is?

Może cię zainteresować: Jak działa silnik wodorowy

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia