Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ

Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ

163

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ
Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ

Podczas intensywnych walk w Khan Younis

Izraelskie czołgi ostrzelały budynek UNRWA, w którym schroniło się 800 Palestyńczyków

Izraelski ogień czołgów trafił w budynek z wysiedleńcami w Khan Younis. Siły izraelskie zaatakowały południową Gazę. Palestyńczycy uciekali z okolicy. W ośrodku UNRWA Khan Younis wybuchł pożar. Kłęby dymu nad schronem ONZ. 

Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ

„Budynki płoną, są masowe ofiary. Przez dwa dni wzbraniano bezpiecznego dostępu do i z centrum. Ludzie są w pułapce” – powiedział w programie X Thomas White, dyrektor ds. UNRWA. Co najmniej dziewięć osób zginęło, a kolejnych 75 zostało rannych – powiedział White, dodając, że zespół jego agencji i Światowej Organizacji Zdrowia próbował dotrzeć na miejsce. Dodał, że w budynku może przebywać 800 osób. Komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini powiedział w X, że całe Centrum Szkoleniowe Khan Younis, jeden z największych obiektów UNRWA w Gazie, zapewnia schronienie 30 000 osób i jest wyraźnie oznaczone jako siedziba ONZ.

Izrael zaprzecza odpowiedzialności za atak i twierdzi, że bada możliwość, że atak był wynikiem ostrzału Hamasu

W oświadczeniu Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły, że „obecnie” wykluczyły, że incydent był „wynikiem ataku powietrznego lub artyleryjskiego IDF”. Stwierdzono, że „trwa dokładny przegląd działań sił w pobliżu”, dodając, że „bada możliwość, że atak był wynikiem ostrzału Hamasu”.

Siły Obronne Izraela zaatakowały Khan Younis w zeszłym tygodniu. Zniszczyły tam placówki medyczne. Tamtejsi ludzie cywilni i lekarze szukali w nich schronienia. IDF utrzymuje, że w okolicznych szpitalach przebywają bojownicy Hamasu. Agencje humanitarne twierdzą, że oblężenie zablokowało krytyczne operacje humanitarne.

Konflikt w Gazie trwa od ponad trzech miesięcy i pochłonął ponad 25 tysięcy ofiar

Według tego, co podały władze izraelskie, wojsko podjęło decyzję, że zaatakuje Gazę. Chciało wyeliminować Hamas po jego atakach na Izrael. 7 października zginęło ponad 1200 osób, a ponad 250 zostało porwanych. Od tego czasu enklawa jest bombardowana i oblężona. Połacie terytorium zostały zdziesiątkowane. Zapasy żywności, paliwa i wody się zmniejszyły. Ponad 2,2 miliona cywilów cierpi na głód, odwodnienie i choroby.

We wtorek Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł, że Palestyńczycy w Gazie „stawiają czoła nieludzkim, nędznym warunkom, usiłując po prostu przetrwać kolejny dzień bez odpowiedniego schronienia, ogrzewania, urządzeń sanitarnych, żywności i wody pitnej”. Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie kierowanego przez Hamas, w izraelskich atakach na enklawę palestyńską zginęło do tej pory co najmniej 25 700 osób, a kolejne 63 740 zostało rannych. Jednakże CNN nie może samodzielnie zweryfikować tych danych z powodu trudności w przekazywaniu informacji ze strefy działań wojennych. Masowe ofiary po uderzeniu w schron ONZ

Szpitale otoczone przez izraelskie czołgi, pacjenci i personel medyczny w niebezpieczeństwie

Palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia oraz ratownicy medyczni donieśli ponadto, że izraelskie czołgi i drony bojowe ostrzeliwały ludzi, którzy próbując uciec, opuszczali okolice szpitali Amal i Nasser w Khan Younis. Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas w Gazie oświadczyło, że siły izraelskie otoczyły kompleks medyczny Nassera, odcinając kluczowe dostawy leków, żywności i paliwa. „Setki pacjentów z infekcjami i kobiet w ciąży boryka się z poważnymi powikłaniami” – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Ashraf Al-Qudra.

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (PRCS) stwierdziło, że siły izraelskie „otoczyły” ich siedzibę i szpital Al-Amal oraz narzuciły „ograniczenia w poruszaniu się zarówno po budynku, jak i po szpitalu”. PRCS dodało, że w środowych atakach na Khan Younis zginęło sześć osób, z których trzy zostały „wycelowane” w wejście do ich siedziby. Izraelskie czołgi otoczyły także teren Uniwersytetu Al-Aksa w mieście, w którym studiuje ponad 20 tysięcy studentów.

 

Zobacz także: Indie wysłały 10 okrętów wojennych do Zatoki Adeńskiej

Interesujące wideo: Gaza War | Khan Younis | Mass Casualties As UN Shelter Is Struck Amid Intense Fighting | N18

Słuchaj nas online!

 

 

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia