Jarosław Kaczyński o przedterminowych wyborach

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kaczyński ostrzega przed "poważnym konfliktem społecznym" w kwestii importu z Ukrainy
Kaczyński ostrzega przed "poważnym konfliktem społecznym" w kwestii importu z Ukrainy

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński wyraził opinię, iż w Polsce powinny odbyć się przedterminowe wybory parlamentarne. A oto szczegóły wypowiedzi prezesa PiS:

Prezes PiS – konieczne są przedterminowe wybory

Prezes Kaczyński stwierdził, że „sytuacja w Polsce jest bardzo zła” i że „nie da się jej rozwiązać bez przedterminowych wyborów”. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazał m.in. „bezprawne zachowania przedstawicieli koalicji rządzącej”. Kaczyński przedstawił swój pomysł na rozwiązanie sytuacji politycznej w Polsce. Według prezesa PiS, najlepszym wyjściem jest okres przejściowy, oczywiście z nowym rządem i następnie wybory. „Inaczej się tego nie da rozwiązać” – stwierdził. „Mamy sytuację nadzwyczajną, konstytucja przestała praktycznie obowiązywać i w związku z tym można zastosować różne metody” – dodał. Kaczyński nie precyzuje, kiedy powinny odbyć się przedterminowe wybory. Zaznacza jednak, że powinny one odbyć się „najszybciej jak to możliwe”.

Przedterminowe wybory – kiedy mogą być zarządzone?

Zgodnie z art. 98 ust. 1 Konstytucji RP, kadencja Sejmu trwa cztery lata, licząc od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu. Przedterminowe wybory mogą być zarządzone przez Prezydenta RP tylko w następujących przypadkach:

  1. Gdy Sejm uchwali wotum nieufności wobec Rady Ministrów lub wyrazi wotum nieufności wobec premiera, a Prezydent RP nie powołał nowego premiera na wniosek Sejmu w ciągu 14 dni od dnia wyrażenia wotum nieufności.
  2. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność ustawy z Konstytucją lub z ratyfikowaną umową międzynarodową, jeżeli niezgodność ta dotyczy istotnych praw i wolności człowieka i obywatela lub wolności działalności gospodarczej.
  3. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający nieważność referendum ogólnokrajowego, jeżeli nieważność ta dotyczy istotnych praw i wolności człowieka i obywatela lub wolności działalności gospodarczej .
  4. Utrata przez Prezydenta RP biernej zdolności wyboru.
  5. Uchwalenie przez Sejm uchwały o skróceniu kadencji Sejmu.

W praktyce, przedterminowe wybory mogłyby zostać zarządzone jedynie po podjęciu przez Sejm uchwały o skróceniu kadencji. Taka uchwała musiałaby zostać podjęta większością co najmniej 2/3 ustawowej liczby posłów, czyli przez 307 posłów.

Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego jest zgodne z opinią części komentatorów politycznych, którzy uważają, że obecna sytuacja polityczna w Polsce jest niestabilna i wymaga rozwiązania. Z drugiej strony, przeciwnicy przedterminowych wyborów argumentują, że są one niepotrzebne i że mogą doprowadzić do destabilizacji państwa.

Ostatecznie o tym, czy dojdzie do przedterminowych wyborów, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Decyzja ta będzie miała istotny wpływ na kształt polskiej polityki w najbliższych latach.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia