19. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Data 27 stycznia, nie została wybrana przypadkowo. Ma ona przypominać nam, o najciemniejszym okresie w historii ludzkości.

205

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - na czarnym tle stoi, złoty, zapalony żydowski siedmioramienny świecznik.

Holokaust to nazwa nadana masowej zagładzie Żydów dokonanej przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników podczas II wojny światowej. Szacuje się, że około 6 milionów Żydów zostało wymordowanych w obozach zagłady. W gettach, a także przez masowe egzekucje i głód. Holokaust był największym ludobójstwem w historii ludzkości i stanowił kulminację wieków antysemityzmu i nienawiści. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, aby upamiętniać rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, największego i najbardziej znanego obozu zagłady, który znajdował się na terenie okupowanej Polski. Od czerwca 1940 roku do wyzwolenia, w KL Auschwitz zamordowano ponad milion osób. Obóz wyzwolili żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego.

W tym dniu, który przypada na 27 stycznia, organizowane są różne uroczystości, modlitwy, wystawy, koncerty i edukacyjne inicjatywy, mające na celu zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu i ostrzeżenie przed powtórzeniem się takiej tragedii.

Uroczystości pod warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wygłosiła przemówienie podczas uroczystości i modlitwy ekumenicznej, które odbyły się przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Marszałek Senatu podkreśliła, że pamiętanie o ofiarach Holokaustu jest ważne, zwłaszcza w obecnych, niespokojnych czasach, kiedy świadkowie naruszeń praw człowieka, granic państwowych i dziedzictwa kulturowego, a także miliony uchodźców, którzy muszą uciekać przed wojną, przemocą i prześladowaniem. Marszałek Senatu zaznaczyła, że dla Polaków, na których ziemi zamordowano trzy miliony polskich Żydów, pamięć o żydowskich współobywatelach powinna mieć szczególne znaczenie. Pani Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła również uwagę na rolę ocalałych z Holokaustu, którzy poświęcili swoje życie na budowanie pokoju, solidarności i poszanowania ludzkiej godności. Marszałek Senatu zaapelowała, aby nie zapominać o lekcji historii, którą dał nam Holokaust, i nie pozwolić na powtórzenie się koszmarów przeszłości. Marszałek Senatu zacytowała też słowa Mariana Turskiego, który sam przeżył Holokaust, i który przestrzegł przed zagrożeniami, które były widoczne od samego początku: mowa nienawiści, dezinformacja, lekceważenie praw człowieka i praworządności, pogarda dla demokracji i różnorodności.

Może cię zainteresować: Żydzi w północnej Warszawie – rozmowa z Danielem Grinbergiem

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia