Fundusz Sprawiedliwości pod lupą Wymiaru Sprawiedliwości

Ustalenie składu śledczego w Prokuraturze Krajowej pozwala wyjaśnić nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Dochodzi do wyjaśnienia niewłaściwego wykorzystania funduszy i nieprawidłowego udzielania dotacji bez konkursu.

156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości

Ustalenie składu zespołu śledczego w Prokuraturze Krajowej. Zespołu który zajmie się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości, jest pozytywnym krokiem w kierunku wyjaśnienia tej afery.

Dysponowanie Funduszem nie było przejrzyste?

Fundusz Sprawiedliwości to państwowy fundusz dysponujący środkami przeznaczonymi na pomoc ofiarom przestępstw i osobom, które opuściły zakłady karne. W ostatnich latach Fundusz stał się jednak symbolem niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych.

Najwyższa Izba Kontroli, która przeprowadziła kontrolę Funduszu, stwierdziła szereg nieprawidłowości, w tym:

  • Nieprawidłowości w wydatkowaniu środków: NIK stwierdziła, że Fundusz Sprawiedliwości wydatkował środki na cele inne niż statutowe. Wydawał je na działalność polityczną i promocyjną.
  • Nieprawidłowości w udzielaniu dotacji: NIK stwierdziła, że Fundusz Sprawiedliwości udzielał dotacji bez konkursu lub na podstawie niejasnych kryteriów.
  • Nieprawidłowości w zatrudnieniu: NIK stwierdziła, że w Funduszu Sprawiedliwości zatrudniono osoby bez wymaganych kwalifikacji.

W związku z ustaleniami NIK, wszczęto szereg postępowań karnych. Ustalenie składu zespołu śledczego w Prokuraturze Krajowej to kolejny krok w kierunku wyjaśnienia tej afery.

Fundusz Sprawiedliwości – Zespół śledczy ustali stan faktyczny

Zespół śledczy, który został powołany przez Prokuraturę Krajową, będzie składał się z trzech prokuratorów. Będą to: Marzena Kowalskia, Piotr Woźniak i Marcin Wielgomasa. Marzena Kowalska jest prokuratorem Prokuratury Krajowej od 2005 roku, Piotr Woźniak jest prokuratorem Prokuratury Krajowej od 2010 roku, a Marcin Wielgomas jest prokuratorem Prokuratury Krajowej od 2012 roku.

W pierwszej kolejności zespół śledczy przeanalizuje wszelkie zawiadomienia dotyczące Funduszu Sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju, a także wyniki kontroli Funduszu prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Jeśli zespół śledczy uzna, że istnieją podstawy do wszczęcia postępowania karnego, to przeprowadzi dalsze czynności, w tym przesłuchania świadków i podejrzanych.

Obecnie trudno powiedzieć, kiedy zakończy się śledztwo w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości. Należy jednak mieć nadzieję, że zespół śledczy dotrze do prawdy. Osoby odpowiedzialne za te nieprawidłowości zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia