Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen i FIS Cup w Szczyrku

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu skocznia w willingen. Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen.
Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen - Skocznia Mühlenkopfschanze (HS147), fot. berkutschi.com

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen i FIS Cup w Szczyrku – oczywiście w najbliższy weekend (3-4 lutego) w niemieckim Willingen zaplanowano po dwa konkursy indywidualne PŚ 2023/24 w skokach narciarskich. I także na największym obiekcie kompleksu Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku (HS104) odbędą się konkursy z cyklu FIS Cup.

Ważnym aspektem jest, że w rywalizacji w PŚ na Niemieckiej skoczni będą to zawody dla mężczyzn i kobiet. W piątek na Muehlenkopfschanze (HS147) mają odbyć się treningi i kwalifikacje do sobotnich zawodów. W Willingen wystartuję sześcioro Polaków 5 mężczyzn (Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła). A w przypadku kobiet pokażę się tylko Ania Twardosz.

Jest tylko jedno, ale czy pogoda pozwoli? Ponieważ skoki narciarskie pucharu świata w Willingen może storpedować pogoda. Przewidywania, są takie ma bardzo mocno wiać, a także dodatkowo deszcz padać.

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen – co to jest FIS CUP?

Oczywiście domyślam się, że nie wszyscy wiedzą, co to jest FIS CUP, postaram się wyjaśnić. FIS Cup w skokach narciarskich, rzadziej Puchar FIS. Jest to cykl zawodów skoków najniższej rangi wśród rozgrywek organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Jest to impreza przewidziana dla skoczków, którzy nie mieszczą się w składach reprezentacji na zawody Pucharu świata oraz Pucharu Kontynentalnego. Ponieważ najwyżej jest Puchar Świata, następnie Puchar Kontynentalny, a dalej FIS CUP.

FIS Cup, został wprowadzony po to, aby młodzi zawodnicy mieli łatwiejszą drogę do Pucharu Świata, albowiem tę dyscyplinę sportu uprawia coraz więcej osób i nie wszyscy mają szansę na pokazanie się na międzynarodowej arenie. Puchar stwarza możliwości stopniowego awansu do PŚ. Od Pucharu FIS, przez Puchar Kontynentalny do Pucharu Świata.

Zasady są w większości takie same jak w zawodach wyższej rangi. Chociaż może jednak odbywać się kilka konkursów naraz w różnych miejscach. Aby wyniki zawodów były zaliczane do klasyfikacji generalnej, muszą wystartować zawodnicy z co najmniej pięciu krajów w odróżnieniu od Pucharu Świata oraz Letniego Grand Prix.

Pierwsze w historii zawody Pucharu FIS odbyły się 17 września 2005 we włoskiej miejscowości Predazzo, na skoczni K-95. Ich tryumfatorem został Mario Innauer z Austrii, późniejszy zwycięzca klasyfikacji końcowej.

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen – niemieckie zakopane

Oczywiście konkursy w Willingen są szczególnie traktowane przez niemieckich skoczków i kibiców. Również skoki na skoczni w Willingen jest kojarzone mocno ze skokami na wielkiej krokwi w Zakopanem. Poprzez atmosferę jaka tam panuję podczas zawodów, dokładnie tak samo, jak w Polsce w Zakopanem.

Również skocznia w Willingen kojarzy się także dobrze polskim zawodnikom i fanom. To tam jeden ze swych najsłynniejszych skoków oddał Adam Małysz. Dobre wspomnienia ma także Kamil Stoch.

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen – Muehlenkopfschanze

Skocznia Muehlenkopfschanze w Willingen jej punkt konstrukcyjny (K-130) oraz rozmiar oznaczony na 147 metrze. I oczywiście skocznia z Muehlenkopschanze jest największą skocznią dużą w historii Pucharu Świata. Gdzie rekord skoczni wynosi 153 m z (29 stycznia 2021), ustanowiony przez Klemensa Murańke. A z kolei najdłuższy skok wynosi, aż 161,5 m z (3 lutego 2023), w oczywiście nieustanym skoku przez Słoweńca Timiego Zajca.

Najwięcej zwycięstw, a także na podium w konkursach indywidualnych. Norweg Halvor Egner Granerud posiada największą liczbę zwycięstw, to aż 4 razy. A na podium 7 razy, 3 zwycięstwa, 2 razy na drugim miejscu i 2 razy na 3 miejscu – kto posiada? Tak oczywiście, że to nasz Kamil Stoch jest rekordzistą pod względem. A co do Norwega w ten weekend w Willingen na pewno zabraknie Halvora Egnera Graneruda. Norweg jest zmęczony psychicznie i postanowił zrobić sobie miesięczną przerwę od startów w Pucharze Świata.

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen – zawody

Skoki narciarskie Puchar Świata w Willingen na Niemieckiej skoczni HS-147, odbędą się po dwa konkursy u Pań i Panów. Gdzie będzie możliwość zobaczyć transmisję w TV, stream online na żywo?

Transmisję z obu konkursów przeprowadzą TVN i Eurosport 1. A gdzie oglądać konkursy Pucharu Świata w Willingen w internecie? Płatny stream dostępny będzie w serwisie Player.

A także relację tekstowe LIVE przeprowadzone będą na portalach np w takich jak: WP SportoweFakty, live.skijumping.pl, sport.interia.pl.

Na zdjęciu informacja o kadrze i programie do zawodów w Willingen i FIS CUP Szczyrk.
Puchar Świata w Willingen i FIS CUP Szczyrk Źródło (www.facebook.com/PolskiZwiazekNarciarski).

A w przypadku FIS CUP Szczyrk transmisja w TV planowana jest na kanale: TVP Sport. Transmisja w internecie dostępna jest na: sport.tvp.pl, TVP Sport App.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: MŚ w lotach 2024 Stefan Kraft i Słowenia

Brak postów do wyświetlenia