Posłowie zaciągają ogromne kredyty. Rekordzista ma ich aż cztery!

Wysokość kredytów jest często niepokojąco wysoka. Niektórzy posłowie mają zobowiązania sięgające milionów złotych.

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posłowie zaciągają ogromne kredyty. Co trzeci z nich ma kredyt hipoteczny, a 10% to frankowicze.
Posłowie zaciągają ogromne kredyty. Co trzeci z nich ma kredyt hipoteczny, a 10% to frankowicze.

Jak wynika z analizy „Pulsu Biznesu”, w tej kadencji Sejmu aż 169 posłów posiada kredyty hipoteczne, a łącznie spłacają oni 230 hipotek. To niepokojące zjawisko, biorąc pod uwagę poziom odpowiedzialności i zaufania społecznego, jakim obdarzeni są parlamentarzyści.

Posłowie zaciągają ogromne kredyty

Rekordzistą pod względem zadłużenia jest poseł Marcin Skonieczka z Polski 2050-Trzecia Droga. Posiada on aż cztery kredyty, w tym jeden frankowy o wartości 27 tys. CHF. Łącznie jego zobowiązania opiewają na kwotę ponad 900 tys. zł.

Inni posłowie z wysokimi kredytami hipotecznymi to:

  • Marcin Warchoł (Solidarna Polska): 860 tys. zł + 457 tys. zł + pożyczki w Ministerstwie Sprawiedliwości i na Uniwersytecie Warszawskim
  • Szymon Hołownia (Polska 2050): 1,4 mln zł + 567 tys. zł
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja): 961 tys. zł + 317 tys. zł

Należy wspomnieć, że podstawowe uposażenie posła wynosi 12 tys. 826,64 zł brutto, do którego dochodzą niskoopodatkowane diety. Według wyliczeń NIK, zarobki parlamentarzystów są średnio o 19 proc. wyższe od płacy minimalnej.

Niepokojąco wysokie zobowiązania

Sytuacja ta budzi pytania o etykę zadłużania się przez osoby piastujące tak ważne funkcje publiczne. Zwłaszcza, że niektórzy posłowie pobierają dodatkowe diety za pracę w komisjach, które często nie zbierają się.

Eksperci zwracają uwagę, że wysokie zadłużenie posłów może stwarzać ryzyko korupcji, utrudniać im niezależne działanie i obniżać zaufanie społeczne do parlamentu.

Problem zadłużenia posłów nie jest nowy. Już w 2017 roku „Gazeta Wyborcza” pisała o tym, że co trzeci poseł ma kredyt hipoteczny.

Co sądzicie o tej sprawie? Czy zadłużenie posłów to problem?

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia