Joe Biden zapowiada weto. Republikanie: „To akt zdrady”

Administracja prezydenta Joe Bidena zapowiedziała, że prezydent zawetuje ustawę o pomocy dla Izraela, która nie obejmuje również wsparcia dla Ukrainy.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Senat USA przyjął projekt ustawy, która łączy w sobie środki na bezpieczeństwo granic USA z pakietem pomocowym dla Ukrainy i Izraela.
Senat USA przyjął projekt ustawy, która łączy w sobie środki na bezpieczeństwo granic USA z pakietem pomocowym dla Ukrainy i Izraela.

Administracja prezydenta Joe Bidena zapowiedziała w poniedziałek, że prezydent zawetuje ustawę o pomocy dla Izraela, która nie obejmuje pomocy dla Ukrainy. Ustawa ta została poparta przez Republikanów w Izbie Reprezentantów.

Joe Biden zapowiada weto – stanowisko administracji

Administracja prezydenta Joe Bidena zapowiedziała, że prezydent zawetuje ustawę o pomocy dla Izraela, która nie obejmuje również wsparcia dla Ukrainy. Ustawa, przegłosowana przez Izbę Reprezentantów z poparciem Republikanów, zakłada przekazanie 38 miliardów dolarów dla Izraela w ciągu 10 lat. Administracja Bidena opowiada się za szerszą ustawą, obejmującą pomoc dla Izraela i Ukrainy, a także zwiększenie bezpieczeństwa granic USA. Biały Dom podkreśla wagę kompleksowego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo obu kluczowym sojusznikom Stanów Zjednoczonych.

„Administracja usilnie zachęca obie izby Kongresu do zrezygnowania z rozgrywek politycznych. A także, do szybkiego wysłania na biurko prezydenta uchwalonej przez obie partie Nadzwyczajnej Ustawy o Dodatkowych Środkach na rzecz Bezpieczeństwa Narodowego”. Czytamy w oświadczeniu Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu.

Administracja Bidena od miesięcy angażuje się w negocjacje z Demokratami i Republikanami w Senacie, dążąc do uchwalenia kompleksowej ustawy o pomocy. Projekt obejmuje wsparcie dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz reformę polityki imigracyjnej USA. Został on zaprezentowany w niedzielę, jednak napotkał opór ze strony Republikanów w Izbie Reprezentantów. Zapowiadają oni odrzucenie projektu senackiego i forsowanie własnej ustawy, skupiającej się wyłącznie na pomocy dla Izraela.

„To akt zdrady” – stanowisko Republikanów

Senat USA przyjął projekt ustawy, która łączy w sobie środki na bezpieczeństwo granic USA z pakietem pomocowym dla Ukrainy i Izraela. Porozumienie to spotkało się z krytyką ze strony Donalda Trumpa, prawdopodobnego kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich. Trump nazwał je „prezentem dla Demokratów”. W oświadczeniu opublikowanym na swoim profilu Truth Social odniósł się do sytuacji w ten sposób. „Ta ustawa jest wspaniałym prezentem dla Demokratów i ostatnim życzeniem Partii Republikańskiej… Nie bądźcie głupi! Potrzebujemy osobnej ustawy granicznej i imigracyjnej”.

Przewodniczący Izby Reprezentantów z ramienia Republikanów Mike Johnson nazwał zapowiedź Joe Bidena „aktem zdrady”. „Przez groźbę weta dla pomocy Izraelowi i naszych sił zbrojnych, prezydent Biden porzuca naszego sojusznika w czasie największej potrzeby” – zaznaczył. Wcześniej Johnson oświadczył, że w przyszłym tygodniu kwestię pomocy wojskowej dla Izraela rozpatrzą w odrębnym projekcie.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z Josepem Borrellem zaapelował do Kongresu USA o uchwalenie pakietu amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

Sytuacja jest patowa, a los projektu ustawy pozostaje niepewny. Republikanie są podzieleni co do dalszego postępowania, a administracja Bidena twardo stoi na stanowisku, że pomoc dla Ukrainy i Izraela powinna być połączona.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia