Kluczowa decyzja na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Orlenu.

Kluczowe zmiany w Orlenie - Daniel Obajtek ustąpił ze stanowiska, a Wojciech Jasiński reprezentujący bliskie rządowi ugrupowanie PiS pozostaje. Walne zgromadzenie 6 lutego.

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kluczowe zmiany w Orlenie
6 lutego na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Orlenu zostaną podjęte kluczowe decyzje dotyczące przyszłości spółki i fuzji z PGNiG.

Dzisiejsze nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu będzie nie tylko okazją do dokonania istotnych zmian kadrowych. Lecz także momentem kluczowym dla losów fuzji z PGNiG. W cieniu tzw. „żelaznej miotły”, zapadnie decyzja, która wyznaczy kierunek działań rządu w kontekście przyszłości tej strategicznej transakcji. Na wtorkowe spotkanie, które odbywa się 6 lutego. Orlen zwołał akcjonariuszy w celu podjęcia istotnych decyzji personalnych. Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Borys Budka, określił te decyzje jako kluczowe dla przyszłości spółki, nadając im miano „żelaznej miotły”.

Orlenu decydujące o przyszłości fuzji z PGNiG

Nie bez znaczenia są także ruchy kadrowe, które miały miejsce przed zgromadzeniem. Prezes Orlen, Daniel Obajtek, formalnie ustąpił ze stanowiska już 5 lutego, a wielu członków rady nadzorczej podążyło za nim, złożając swoje rezygnacje. Jednak przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki, Wojciech Jasiński, pozostaje na stanowisku, reprezentując bliskie rządowi ugrupowanie PiS. Kluczową decyzją podjętą na spotkaniu będzie sprzedaż spółki Gas Storage Poland, która ma istotne znaczenie dla fuzji Orlenu z PGNiG. Warunkiem zatwierdzenia tejże fuzji przez UOKiK w 2022 roku było zbycie wspomnianej spółki zajmującej się magazynowaniem gazu. Dlatego też decyzja akcjonariuszy w tej sprawie stanie się kluczowym wskaźnikiem dla przyszłych losów fuzji.

Losy fuzji w zawieszeniu

Piotr Woźniak, były prezes PGNiG, wskazał, że niezatwierdzenie sprzedaży Gas Storage Poland może prowadzić do unieważnienia samej fuzji. Jest to kluczowy moment, który może zadecydować o przyszłości obu spółek. Dlaczego fuzja jest tak kontrowersyjna? W opinii ekspertów, połączenie dwóch ryzykownych rynków – paliwowego i gazowego – może prowadzić do powstania nowych zagrożeń, które lepiej byłoby zarządzać oddzielnie. Warto zaznaczyć, że decyzje podjęte na dzisiejszym walnym zgromadzeniu Orlenu będą miały istotne konsekwencje nie tylko dla samej spółki, ale także dla kształtu polskiego rynku energetycznego i gazowego w najbliższej przyszłości.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia