Rada Polityki Pieniężnej i stopy procentowe NBP

Raty rosną a stawki zostają, taki jest scenariusz. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosi w środę stopy procentowe NBP. Główna stopa referencyjna jest na poziomie 5,75%.

212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Etyka to takie archaiczne słowo, pochodzi z greki więc prezes udaje Greka ale daje sobie podwyżkę bo to PWPW fabryka pieniędzy
Etyka to takie archaiczne słowo, pochodzi z greki więc prezes udaje Greka ale daje sobie podwyżkę bo to PWPW fabryka pieniędzy

Wszystko wskazuje na to że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosi w środę, że utrzymuje stopy procentowe NBP bez zmian. Oznacza, że główna stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75%. Decyzja RPP jest oczekiwana przez większość analityków i ekonomistów, którzy nie spodziewali się zmiany stóp procentowych. Przewiduje się, że ewentualne zmiany mogą nastąpić najwcześniej w marcu, po opublikowaniu nowych projekcji inflacyjnych.

Mimo braku zmian w stopy procentowej NBP, niektórzy kredytobiorcy mogą doświadczyć wzrostu rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Dotyczy to szczególnie kredytów opartych na stawce WIBOR 3M, które są aktualizowane co 3 miesiące. Ostatnia aktualizacja miała miejsce na początku listopada, a od tamtego czasu stawka WIBOR 3M wzrosła z 5,64% do 5,85%.

Analitycy przewidują, że inflacja może spaść do 2,5% w marcu, co znajdzie się w celu inflacyjnym ustalonym przez RPP. Jednak spadek ten może być przejściowy, ze względu na rezygnację z zerowego VAT na żywność, która ma nastąpić na początku drugiego kwartału 2024 r., oraz odmrożenie cen energii, które przewiduje się na początek drugiego półrocza 2024 r.

Rada Polityki Pieniężnej i stopy procentowe NBP. Stopy bez zmian, raty w górę
Rada Polityki Pieniężnej i stopy procentowe NBP. Stopy bez zmian, raty w górę

 

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych

Podsumowując, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP na swoim najnowszym posiedzeniu. Pomimo braku zmian, kredytobiorcy mający kredyty zmiennoprocentowe mogą doświadczyć wzrostu rat, wynikającego z aktualizacji stawki WIBOR 3M. Przewiduje się, że ewentualne zmiany stóp procentowych mogą nastąpić najwcześniej w marcu, po opublikowaniu nowych projekcji inflacyjnych. Na czwartek prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział konferencję prasową na której oceni stan ekonomiczny państwa.

Czytaj także Stopy procentowe znów w górę oraz Trzy filary programu dla kredytobiorców

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia