Spadek cen żywności w Chinach, co to oznacza dla Europy?

Analiza wpływu spadku cen żywności w Chinach na ceny w Europie. Spadek cen żywności w Chinach doprowadził do największego spadku od 2009 roku. Czy wpłynie na ceny w Europie? Ukraińskie produkty rolne pogłębią ten trend i u nas. Czy to zabije europejskie rolnictwo?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Spadek cen żywności w Chinach
Spadek cen żywności w Chinach pogłębi kryzys w Europie w związku z ukraińskimi produktami bez cła.

Ceny konsumenckie w Chinach spadły głębiej w obszar deflacji, notując największy spadek od czasów światowego kryzysu finansowego w 2009 roku. Jednak analitycy twierdzą, że gwałtowny spadek był głównie wynikiem czynnika sezonowego i spadek ten może już osiągnął dno. Spadek cen żywności w Chinach, jaki wpływ na ceny w Europie?

Czy ceny produktów rolnych w Chinach pogłębią kryzys w Europie po otwarciu granic dla Ukraińskich rolników?

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) w Chinach, mierzący zmiany cen towarów i usług kupowanych do spożycia przez gospodarstwa domowe miejskie, spadł o 0,8% w styczniu. Spadł w porównaniu z rokiem poprzednim, według Narodowego Biura Statystycznego. To największy spadek wskaźnika od września 2009 roku i czwarty z rzędu miesiąc spadków.

NBS, a także niektórzy ekonomiści, przypisali gwałtowny spadek częściowo wysokiemu porównaniu z ubiegłym rokiem. To kiedy ceny były szczególnie wysokie ze względu na zwiększone zapotrzebowanie związanego z wakacjami. „Egzotyczny Nowy Rok w tym roku przypada w lutym w porównaniu z końcem stycznia zeszłego roku, co powoduje zniekształcenia w bazie” – napisali w czwartek ekonomiści HSBC.

Spadek cen dotyczy głównie produktów rolnych

Spadek cen żywności w Chinach, kiedy w 2023 roku Chińczycy świętowali Nowy Rok od 21 stycznia do 27 stycznia, skutkowało to wzrostem CPI o 2,1%. Ekonomiści twierdzą, że słaba konsumpcja w styczniu 2024 roku również wpłynęła na ceny. W szczególności ceny żywności były głównym obciążeniem wskaźnika w zeszłym miesiącu.

Cena wieprzowiny, podstawowego składnika diety Chińczyków, spadła o 17,3% w skali rocznej, co oznacza największy spadek spośród wszystkich kategorii konsumpcyjnych. Ceny warzyw spadły niemal o 12%. Lynn Song, główna ekonomistka Greater China w ING Economics, twierdzi, że ceny konsumenckie mają szansę wzrosnąć od lutego. „Efekty bazowe sprawiają, że dane styczniowe wyglądają gorzej niż są w rzeczywistości. Dane sekwencyjne malują bardziej optymistyczny obraz” – powiedziała Song. W porównaniu z grudniem CPI wzrósł o 0,3% w styczniu, co oznacza drugi miesiąc z rzędu wzrostu.

Czy Ukraina powinna skierować swoje produkty do Chin?

Song uważa także, że wpływ na ceny mięsa wieprzowego zacznie słabnąć w kolejnych miesiącach, ponieważ wzrost popytu związanego z wakacjami może podnieść ceny mięsa. Chińczycy zbliżają się do obchodów chińskiego Nowego Roku, który zaczyna się w sobotę. „Biorąc pod uwagę bardziej korzystne efekty bazowe dla danych z lutego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane styczniowe mogą stanowić dolny punkt dla inflacji (w skali rocznej) w bieżącym cyklu” – podsumowuje.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia