PiS walczy z czasem, Koalicja Obywatelska zdecydowanym faworytem

Wyniki sondażu budzą niepokój w szeregach PiS.

227

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najnowszy sondaż.
Koalicja Obywatelska zdecydowanym faworytem, co wynika z najnowszego sondażu United Surveys.

Najnowszy sondaż rzuca światło na nadchodzące wybory samorządowe, a wyniki nie napawają optymizmem dla Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Koalicja Obywatelska (KO) wydaje się być zdecydowanym faworytem, co stawia partię Jarosława Kaczyńskiego w trudnej sytuacji, wymagającej szybkiego reagowania i przemyślanej strategii. Według badania United Surveys, aż 40,1 proc. respondentów wskazało, że uważa, iż KO zwycięży w nadchodzących wyborach samorządowych. To wynik, który z pewnością budzi niepokój w szeregach PiS. Kolejne miejsca zajmują niewiadoma (22,8 proc.), PiS (20,5 proc.), Trzecia Droga (13,8 proc.), Konfederacja (2,5 proc.) oraz Lewica (0,3 proc.).

KO zdecydowanym faworytem, PiS musi szybko reagować

Wyniki badań United Surveys – nadchodzące wybory samorządowe

W ocenie politologów, prof. Rafała Chwedoruka i prof. Wawrzyńca Konarskiego, PiS ma poważny problem. Już w poprzednich wyborach samorządowych partia ta wypadła słabiej niż w wyborach parlamentarnych, co teraz może się pogłębić. Eksperci zauważają, że PiS zdaje się ignorować sondaże, skoncentrowane głównie na rynku wewnętrznym i najbardziej lojalnym elektoracie. Jednakże, erozja tego modelu polityki stawia partię przed koniecznością podjęcia trudnego manewru politycznego. Prof. Konarski zaznacza, że „wiara w Prawo i Sprawiedliwość dalej będzie topnieć”, a partia musi dokonać ekspiacji za przegraną szansę na wydłużenie swojej władzy. Porównuje obecną sytuację do lat 2011-2013, gdy PiS przegrało, radykalizując się, aby później skręcić w stronę centrum. Tym razem jednak sytuacja jest trudniejsza.

Brak wiary w Konfederację

Zaskakujący jest również brak wiary wśród sympatyków Konfederacji. Ekspert prof. Chwedoruk uważa to za realistyczne podejście, sugerując, że elektorat Konfederacji, ze względu na strukturę wiekową, nie jest szczególnie zainteresowany wyborami samorządowymi. Niezależnie od wyników, nadchodzące wybory stanowią także wyzwanie dla Lewicy. Prof. Chwedoruk podkreśla, że wyborcy Lewicy podchodzą do sytuacji bardzo realistycznie, co może wynikać z potrzeby ugrupowania znalezienia unikalnego sposobu na wyróżnienie się spośród partii skupionych wokół KO.

Wybory samorządowe kwietnia 2024 roku będą z pewnością stanowiły kluczowy moment dla polskiego krajobrazu politycznego, a partie polityczne będą musiały szybko dostosować swoje strategie, aby sprostać oczekiwaniom i przewidywanym tendencjom.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia