Przyszłość Warszawskiego metra. Trzecia linia na horyzoncie.

Nowa Linia Metra w Warszawie ma 8 km trasy. Ratusz planuje rozpoczęcie budowy w 2028 roku. Dojedziesz Stadion Narodowy, Dworzec Wschodni, Mińska, Wiatraczną, Ostrobramską, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

metro trzecia linia
Rozpoczęcie budowy Nowej Linii Metra w Warszawie (8,1 km) w 2028 roku

W ostatnich dniach miłośnicy komunikacji publicznej w Warszawie otrzymali obiecujące wieści. Wpłynęła oferta konsorcjum ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. oraz Metroprojekt Sp. z o.o. na projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra. Wartość oferty przekroczyła 78 milionów złotych brutto. A sam projekt obejmuje trasę o imponującej długości 8,1 kilometra z siedmioma stacjami, w tym aż sześcioma nowymi. Ratusz niezwłocznie potwierdził plany rozpoczęcia budowy w 2028 roku, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowej linii po kilku latach. Trasa trzeciej linii metra, łącząca Stadion Narodowy z Gocławiem, obejmie kluczowe punkty miasta, w tym Dworzec Wschodni, Mińska, Wiatraczną, Ostrobramską, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. To strategiczne połączenie nie tylko ułatwi podróże mieszkańcom, ale także zwiększy dostępność kluczowych obszarów stolicy.

Trzecia linia na horyzoncie

Proces realizacji projektu został precyzyjnie rozplanowany przez ratusz. Zamówienie obejmie kilka etapów, w tym opracowanie projektów budowlanych i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Cały proces, włączając nadzór autorski, ma zakończyć się w ciągu 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Czyli najpóźniej do końca 2032 roku. Najbardziej intrygującym aspektem planowanej trzeciej linii metra jest jej docelowa liczba stacji ma być aż 15, tworzących linię obwodową wokół centrum miasta. Taka koncepcja pozwoli pasażerom swobodnie przemieszczać się między różnymi liniami metra, zapewniając efektywne i wygodne podróże. Jednak rozwój warszawskiego metra to nie tylko trzecia linia. W marcu tego roku przewiduje się głosowanie nad alokacją funduszy na prace przedprojektowe dla linii czwartej.

Prezydent Trzaskowski podkreśla priorytet nad trzecią linią

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreśla, że choć linia czwarta może przewieźć więcej pasażerów. Priorytetem jest zbudowanie trzeciej linii, która według analiz jest bardziej potrzebna. To dowód zaawansowanego planowania rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, z myślą o potrzebach mieszkańców. Obecnie trwają prace na drugiej linii metra, gdzie powstają trzy ostatnie stacje na bemowskim odcinku: Lazurowa, Chrzanów i Karolin. W trakcie obecnej budowy jest stacja techniczno-postojowa Karolin. To ostatni etap prac na tej linii, która w całości wydłuży się o cztery kilometry tuneli i zostanie oddana do użytku w 2026 roku . Wtedy warszawska sieć metra osiągnie imponującą długość 46 kilometrów z 42 stacjami. Dla mieszkańców to kolejny krok w kierunku lepszego i bardziej efektywnego transportu publicznego, wpisujący się w długofalową wizję rozwoju stolicy.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia