Właściciel Amazona Jeff Bezos wyprzedaje akcje warte miliardy

Czy informacje o rekordowym kwartale sprzedaży Amazon mogły rzucić światło na planowaną sprzedaż akcji przez Bezosa? Odkryj planowany powód tej decyzji, czemu Jeff Bezos wyprzedaje akcje warte prawie 9 mld USD

364

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jeff Bezos wyprzedaje akcje
Jeff Bezos wyprzedaje akcje Amazon'a

Jeff Bezos planuje sprzedać do 50 milionów akcji Amazon w ciągu najbliższego roku. Jak donosi raport opublikowany na stronie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w piątek. Potrzebuje gotówki czy ucieka z Amazona? Czemu Jeff Bezos wyprzedaje akcje?

Jeff Bezos wyprzedaje akcje, pozbywa się Amazona?

Te akcje byłyby warte prawie 8,6 miliarda dolarów przy obecnej cenie rynkowej. Planowana sprzedaż akcji przez Bezosa znalazła się w raporcie rocznym Amazon opublikowanym w piątek. Wynika to z wymogu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która oczekuje ujawniania tego typu informacji.

Wiadomość pojawiła się także dzień po rekordowym kwartale sprzedaży przedświątecznej ogłoszonym przez firmę. To wpłynęło na 8% wzrost cen akcji Amazon w piątek. 60-letni Bezos ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego założonej przez siebie firmy w 2021 roku. Jednak nadal pełni funkcję prezesa zarządu w Amazon.

Właściciel Amazona idzie na emeryturę?

Od czasu zmniejszenia roli w codziennym zarządzaniu gigantem e-commerce, Bezos trafiał na nagłówki przede wszystkim ze względu na ekstrawaganckie wybory modowe. Związek z Lauren Sanchez oraz swoje ambicje związane z eksploracją kosmosu za pośrednictwem prywatnej firmy Blue Origin. W raporcie rocznym Amazon podano, że Bezos przyjął plan inwestycyjny mający na celu sprzedaż do 50 milionów akcji firmy w okresie kończącym się 31 stycznia 2025 roku, z uwzględnieniem pewnych warunków.

Wydaje się, że to dobry moment dla Bezosa na sprzedaż. Akcje Amazon gwałtownie spadły w 2022 roku w wyniku nagłej zmiany popytu na e-commerce wywołanej pandemią. Także ogólnie pogorszonej sytuacji makroekonomicznej miało na to wpływ. Obecny dyrektor generalny firmy Andy Jassy wprowadził drastyczne środki cięcia kosztów, włączając w to masowe zwolnienia, które pozbawiły pracy dziesiątki tysięcy pracowników.

Część zwolnień utrzymuje się także w tym roku. Jednak Amazon od tamtej pory wykazuje znaczny wzrost cen akcji, o około 90% od czasu spadku do 84 USD za akcję w grudniu 2022. Co więcej, przeprowadzka Bezosa na Florydę z Waszyngtonu, oznacza, że uniknie on państwowego podatku od zysków kapitałowych pochodzących ze sprzedaży akcji. Floryda nie posiada takiego podatku. Stan Waszyngton, z którego pochodzi Bezos, przyjął ustawę od podatku kapitałowego w zeszłym roku, jak donosi Seattle Times. Jeff Bezos wyprzedaje akcje bo różne są powody tego ruchu.

Czym jest Amazon?

Amazon to gigant handlu elektronicznego, założony w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Początkowo działał jako internetowa księgarnia, ale z czasem rozszerzył swoją ofertę o szeroką gamę produktów, od elektroniki i odzieży po artykuły spożywcze i meble. Obecnie Amazon jest największym na świecie sklepem internetowym, oferującym miliony produktów i usług milionom klientów na całym świecie. Firma działa w wielu różnych branżach, m.in.:

 • Handel elektroniczny: Amazon jest liderem rynku e-commerce, oferując szeroką gamę produktów i usług dla konsumentów i firm.
 • Chmura obliczeniowa: Amazon Web Services (AWS) to jedna z największych platform chmurowych na świecie, oferująca szeroką gamę usług obliczeniowych, magazynowych i sieciowych dla firm.
 • Cyfrowe media: Amazon oferuje szeroką gamę cyfrowych mediów, w tym książki elektroniczne, filmy, muzykę i gry wideo.
 • Sprzęt elektroniczny: Amazon produkuje i sprzedaje szeroką gamę urządzeń elektronicznych, w tym czytniki Kindle, tablety Fire i głośniki Echo.

Amazon w Polsce

Amazon działa w Polsce od 2021 roku. Początkowo platforma była jedynie przetłumaczona na język polski, ale oferta nie obejmowała produktów od polskich sprzedawców, a za dostawę trzeba było sporo płacić.

W marcu 2021 roku Amazon uruchomił pełnoprawną platformę e-commerce w Polsce, oferując:

 • Szeroki wybór produktów: Amazon Polska oferuje miliony produktów w różnych kategoriach, w tym elektronika, odzież, książki, artykuły spożywcze i wiele innych.
 • Konkurencyjne ceny: Amazon Polska oferuje konkurencyjne ceny, często porównywalne z cenami w innych polskich sklepach internetowych.
 • Szybką i wydajną dostawę: Amazon Polska oferuje szybką i wydajną dostawę, a dla członków Amazon Prime dostępna jest bezpłatna dostawa w ciągu dwóch dni.
 • Doskonałą obsługę klienta: Amazon Polska oferuje doskonałą obsługę klienta, dostępną 24/7 w języku polskim.

Amazon Polska również inwestuje w Polsce. Firma otworzyła kilka centrów logistycznych w Polsce, co stworzyło tysiące miejsc pracy. W 2023 roku Amazon Polska osiągnął przychody w wysokości 10 miliardów złotych. Zatrudnia ponad 10 000 pracowników, wynik na pracownika imponujący, wszystko obsługiwane z10 centrów logistycznych.

Jeff Bezos wyprzedaje akcje, centrum logistyczne Amazon Polska
Jeff Bezos wyprzedaje akcje, centrum logistyczne Amazon Polska

Oto kilka kluczowych faktów na temat Amazon:

 • Przychody: W 2023 roku Amazon osiągnął przychody w wysokości 514 miliardów dolarów.
 • Zysk netto: W 2023 roku Amazon osiągnął zysk netto w wysokości 33,3 miliarda dolarów.
 • Liczba pracowników: Amazon zatrudnia ponad 1,6 miliona pracowników na całym świecie.
 • Siedziba: Siedziba główna Amazon mieści się w Seattle w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych.

Amazon jest jedną z najbardziej wpływowych firm na świecie. Firma wywarła znaczący wpływ na handel detaliczny, technologię i wiele innych branż.

Kilka przykładów innowacji Amazon

 • Amazon Prime: Amazon Prime to program członkowski, który oferuje bezpłatną dwudniową wysyłkę, strumieniowanie filmów i muzyki oraz inne korzyści.
 • Amazon Go: Amazon Go to sklep bez kas, w którym klienci mogą robić zakupy bez konieczności płacenia przy kasie.
 • Amazon Web Services: Amazon Web Services to jedna z największych platform chmurowych na świecie.

Amazon jest potężną firmą, która ma wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie. Firma jest zarówno chwalona, jak i krytykowana za swoje działania.

Oto kilka kontrowersji związanych z Amazon:

 • Warunki pracy: Amazon był krytykowany za warunki pracy w swoich magazynach.
 • Monopol: Amazon był oskarżany o monopolizację rynku e-commerce.
 • Unikanie podatków: Amazon był oskarżany o unikanie płacenia podatków.

Pomimo kontrowersji, Amazon pozostaje jedną z najbardziej udanych i wpływowych firm na świecie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia