Luperkalia czy Walentynki?

Luperkalia, starożytne święto z okazji Dnia Płodności zainicjowane przez Euandrosa w Starożytnym Rzymie. Sprawdź jak ono wpłynęło na współczesne Walentynki. Luperkalia, Walentynki, jaka jest różnica?

135

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Luperkalia czy Walentynki
Luperkalia czy Walentynki?

Dziś, 14 lutego jak każdego roku obchodzimy Walentynki, popularne święto zakochanych. Ale czy wiesz, że korzenie tego święta sięgają aż do starożytnych czasów, a konkretnie do rzymskiego święta zwanego Luperkaliami? Historia ta jest fascynująca i rzadko wspominana. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądały Luperkalia i jak stały się inspiracją dla obecnego święta Walentynek. Zatem pojawi się pytanie: Luperkalia czy Walentynki?

Luperkalia czy Walentynki

W Starożytnym Rzymie, z 14 na 15 lutego, obchodzono Luperkalia, czyli święto z okazji Dnia Płodności, które ustanowił Euandrosa. Początkowo dedykowano je faunowi Luperkusowi, pasterskiemu bogu plemion italskich, który miał chronić przed wilkami. Obchody odbywały się w jaskini Lupercal na Palatynacie, gdzie według legendy Romulus i Remus, legendarni założyciele Rzymu, zostali karmieni przez wilczycę.

Rytuały i Tradycje Luperkaliów

W trakcie Luperkaliów składano ofiary, a kapłani zwani Luperkami, ubrani w skórę świeżo zabitego kozła, obiegali wzgórze Palatynu i uderzali przechodniów, głównie kobiety, rzemieniami ze skór zwierząt ofiarnych. Wierzono, że miało to zapewnić kobietom płodność. Istotną rolę w tych obchodach odgrywał również kult Fauna, rzymskiego bóstwa będącego połową człowiekiem, połową kozłem.

Transformacja, od Luperkaliów do Walentynek

Tradycja Luperkaliów, choć popularna w starożytnym Rzymie, stopniowo zapadła w zapomnienie po upadku imperium, głównie za sprawą rozprzestrzeniającego się chrześcijaństwa. Wprowadzenie nowych religijnych doktryn oraz zakaz prawny, wydany przez papieża Galazjusza w 496 roku, przyczyniły się do zaniku tego pogańskiego święta.

Jednakże, jak to często bywa, nowe religijne porządki z trudem eliminują stare tradycje, zakorzenione w kulturze przez wieki. Dlatego też zwierzchnicy Kościoła postanowili nadać chrześcijańską interpretację Luperkaliom. Wybrano na to cel świętego Walentego, biskupa Interamny, męczennika z czasów Cesarstwa Rzymskiego, który został zgładzony przez cesarza Klaudiusza II.

Nowa odsłona starożytnego Święta

Walentynki, obchodzone 14 lutego, z czasem stały się obchodzonym na całym świecie świętem zakochanych. Ich popularność wzrosła szczególnie w średniowieczu, a następnie dotarła do różnych kultur, przyjmując różne formy i tradycje. Współczesne obchody Walentynek to wymiana kartek, prezentów i wyrazami miłości. Niestety, obecnie Walentynki krytykujemy za komercjalizację i utratę pierwotnego znaczenia. Święto to, które pierwotnie miało być okazaniem uczuć i miłości, stało się wyrazem konsumpcjonizmu. Pomimo tych kontrowersji, Walentynki nadal cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Walentynki są więc nie tylko okazją do obchodzenia miłości, ale także pozwoleniem na zrozumienie bogatej historii, która się za nimi kryje. Od starożytnych rzymskich rytuałów Luperkaliów, przez chrześcijańską transformację, aż po współczesne obchody zakochanych. Ta historia ciągle ewoluuje, pozostawiając swoje piętno na kulturze i tradycji.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia