Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy

Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy, to nie nowość. Po testach ogłoszono wyniki przetargu na dostawę 18 autobusów High Energy, będą to Yutong U12

716

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy. Chiński autobus Yutong U12 Fot. Warszawski Transport Publiczny
Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy. Chiński autobus Yutong U12 Fot. Warszawski Transport Publiczny

Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy, to już nie nowość. Po prawie rocznych testach ogłoszono wyniki przetargu na dostawę 30 nowych autobusów elektrycznych. 60 procent puli dostarczy chiński producent Yutong. Rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych, Adam Stawicki, poinformował, że wybrano firmy odpowiedzialne za dostawę pojazdów. Znana w stolicy firma Solaris Bus & Coach, dostarczy 12 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Autobusy są zasilane zarówno przez wtyczkę oraz przez ładowarkę pantografową wysokiej mocy. Solaris jest znany na ulicach, ponieważ 20 autobusów marki Solaris Urbino 12 Electric jeździ po Warszawie już kilka lat.

Autobusy Yutong U12 jeżdżą po ulicach już rok

Drugą część przetargu, dotyczącą dostawy 18 autobusów High Energy o zwiększonej mocy baterii, wygrała firma Busnex. Jest to debiutant na rynku, ale reprezentuje chińskiego producenta Yutong, który ma na swoim koncie między innymi kontrakt na 888 elektrobusów na mundial w Katarze. Autobusy Yutong, które już jeżdżą w kilkunastu miastach w Polsce, zyskują coraz większą popularność, są zasilane tylko przez wtyczkę.

W ramach rocznych testów, autobus Yutong U12 jest już eksploatowany przez Miejskie Zakłady Autobusowe. To ekologiczne i oszczędne rozwiązanie, przyczyniające się do redukcji emisji szkodliwych substancji do powietrza. Trwające rok testy długodystansowe w MZA rozpoczęto w maju 2023. Wtedy to Yutong U12 zadebiutował na ulicach Warszawy. Autobus skierowano do obsługi linii 106 (Wola – Mariensztat), 166 (plac Hallera – Kabaty), 199 (Bródno – Rembertów), 245 (Bródno – Ząbki), jak również linię 178 (Śródmieście – Ursus). Koncerny takie jak Yutong, są obecnie jednymi z największych producentów elektrycznych autobusów na świecie.

 

Chińskie autobusy Yutong U12 na ulicach Warszawy foto PAP, MZA
Chińskie autobusy Yutong U12 na ulicach Warszawy foto PAP, MZA

Chińskie autobusy Yutong na ulicach innych miast w Polsce

W 2021 roku Yutong Bus dostarczył na całym świecie niemal 42 tysiące pojazdów, które powstają w czterech zakładach. W ciągu dnia produkcja wynosiła 445 autobusów, z których 400 zasilano jest alternatywnymi źródłami energii.

Elektryczne autobusy Yutong zyskały popularność na Warmii i Mazurach. Lidzbark Warmiński, uruchomił bezpłatną komunikację miejską złożoną z dwóch autobusów Yutong E8 w październiku 2021 r. Ten sam model wybrały również Iława i Giżycko. Kętrzyn i Polkowice wybrały Yutonga E10. Chińskie autobusy Yutong sprawdzili także operatorzy komunikacji miejskiej w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Jeleniej Górze, Wejherowie, Ełku, Kętrzynie i Nysie i inne.

Premiera Yutong U12 w Polsce

Na koniec zachęcam do lektury Pasy bezpieczeństwa w autobusie – przepisy

Chiński autobus U12 dostarcza firma Busnex. Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy
Chiński autobus U12 dostarcza firma Busnex. Chińskie autobusy Yutong na ulicach Warszawy

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie..

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia