Beboki w Katowicach – nowa atrakcja turystyczna

W Katowicach roi się od tajemniczych stworzeń! Beboki, małe, kudłate stwory z śląskich legend, ukryły się w różnych zakątkach miasta.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Beboki w Katowicach
Beboków należy szukać w różnych częściach miasta

Katowice, znane z bogatej historii i śląskiej kultury, oferują nową atrakcję dla turystów i mieszkańców – odznakę łowcy beboków. To ludowe stwory, którymi na Górnym Śląsku straszy się niegrzeczne dzieci. Teraz możesz wyruszyć na ich trop i odkryć Katowice w zupełnie nowy sposób! Beboki w Katowicach – nowa atrakcja turystyczna.

Beboki w Katowicach – nowa atrakcja turystyczna

W różnych zakątkach miasta rozstawiono 19 figurek. Przy każdej z nich znajduje się stempel. Aby zdobyć odznakę łowcy, należy zebrać co najmniej 10 stempli.
Figurki ukryte są w różnych miejscach Katowic, m.in.:

  • W pobliżu popularnych atrakcji turystycznych, takich jak Spodek, Nikiszowiec czy Muzeum Śląskie.
  • W parkach i skwerach.
  • Ponadto na ulicach i deptakach.

Jak zdobyć odznakę?

Po zebraniu odpowiedniej liczby stempli należy udać się do Punktu Informacji Turystycznej w Katowicach (ul. Młyńska 17). Tam, po okazaniu karty z odbitymi stemplami, można otrzymać odznakę łowcy beboków. Oprócz odznaki, można otrzymać specjalną mapę z zaznaczonymi lokalizacjami figurek. Na stronie internetowej miasta Katowice dostępna jest gra edukacyjna o bebokach.

Dlaczego warto zostać ich łowcą?

  • To świetny sposób na poznanie Katowic i odkrycie ich ukrytych zakątków.
  • To doskonała zabawa dla całej rodziny.
  • Ponadto, to pretekst do nauki o śląskiej kulturze i legendach.

Bebokowe Katowice czekają na Ciebie!

Wyrusz na ich poszukiwanie i odkryj magię Katowic!

Kim są?

Beboki to małe, kudłate stwory, które zamieszkują Górny Śląsk. Według legendy, beboki żyją w lasach, na strychach i w piwnicach. Lubią straszyć ludzi, zwłaszcza dzieci, które nie są grzeczne. Mogą być złośliwe, ale nie są groźne. Najczęściej psocą, chowają przedmioty, hałasują w nocy i straszą dzieci krzykami.

Istnieje wiele różnych legend o bebokach. Jedna z nich mówi o beboku, który mieszkał na strychu pewnego domu. Przeszkadzał mieszkańcom hałasując w nocy i chowając ich rzeczy. Pewnego dnia mieszkańcy domu postanowili się go pozbyć. Zostawili na strychu miskę z jedzeniem i napitkiem. Bebok tak się najeżył, że nie mógł się ruszyć. Mieszkańcy domu wyrzucili go wtedy przez okno.

Co na to śląska kultura.

Inna legenda opowiada o beboku, który zaprzyjaźnił się z małym chłopcem. Chłopiec ten był bardzo grzeczny, ponadto zawsze pomagał bebokowi. Ten w zamian pomagał chłopcu w różnych pracach. Pewnego dnia chłopiec musiał wyjechać z miasta. Bebok był bardzo smutny. Obiecał chłopcu, że będzie na niego czekać. Chłopiec wrócił do miasta po kilku latach. Stworek nadal na niego czekał. Przyjaciele spotkali się i żyli długo i szczęśliwie.

Beboki są ważną częścią śląskiej kultury. Są symbolem Górnego Śląska i jego tajemnic. Do dziś są wykorzystywane do straszenia dzieci, aby były grzeczne. Ale to nie tylko straszydła. To również symbole psotności i zabawy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia