29 lutego rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów na Bałtyku. Ćwiczenia o kryptonimie OSTROBOK-24 potrwają do 8 marca i obejmują szeroki zakres działań, w tym ostrzał artyleryjski, akcje poszukiwawczo-ratownicze i obronę przed atakami z powietrza.
Marynarka Wojenna rozpoczyna manewry
W manewrach bierze udział Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych, w składzie którego znajdują się fregaty rakietowe ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko oraz okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Piorun. Dołączy do nich również okręt ratowniczy ORP Lech, zbiornikowiec ORP Bałtyk i holowniki. A także, okręt hydrograficzny ORP Arctowski z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Współdziałać z polskimi siłami będzie także sojusznicza włoska fregata ITS Luigi Rizzo.
Celem ćwiczenia jest sprawdzenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Załogi okrętów przeprowadzą m.in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, obronę przed atakami z powietrza oraz osłonę strategicznego transportu morskiego. Jednym z zadań będzie także prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Ćwiczenia te odbędą się z udziałem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Wsparcie okrętom z lądu zapewni m.in. Morska Jednostka Rakietowa, Komenda Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy oraz żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z powietrza wsparcia udzielą samoloty F-16 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz statki powietrzne z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, tj. samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowce.
Manewry OSTROBOK-24 są ważnym elementem szkolenia Marynarki Wojennej i stanowią demonstrację sił i zdolności obronnych Polski na Bałtyku.
Dodatkowe informacje:
- Strona internetowa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych: https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/
- Informacje dot. 3 Flotylli Okrętów: https://pl.wikipedia.org/wiki/3_Flotylla_Okr%C4%99t%C3%B3w