Marynarka Wojenna rozpoczyna manewry na Bałtyku

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marynarka Wojenna rozpoczyna manewry na Bałtyku
Marynarka Wojenna rozpoczyna manewry na Bałtyku

29 lutego rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów na Bałtyku. Ćwiczenia o kryptonimie OSTROBOK-24 potrwają do 8 marca i obejmują szeroki zakres działań, w tym ostrzał artyleryjski, akcje poszukiwawczo-ratownicze i obronę przed atakami z powietrza.

Marynarka Wojenna rozpoczyna manewry

W manewrach bierze udział Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych, w składzie którego znajdują się fregaty rakietowe ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko oraz okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Piorun. Dołączy do nich również okręt ratowniczy ORP Lech, zbiornikowiec ORP Bałtyk i holowniki. A także, okręt hydrograficzny ORP Arctowski z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Współdziałać z polskimi siłami będzie także sojusznicza włoska fregata ITS Luigi Rizzo.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Załogi okrętów przeprowadzą m.in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, obronę przed atakami z powietrza oraz osłonę strategicznego transportu morskiego. Jednym z zadań będzie także prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Ćwiczenia te odbędą się z udziałem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Wsparcie okrętom z lądu zapewni m.in. Morska Jednostka Rakietowa, Komenda Portu Wojennego Gdynia, 43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy oraz żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z powietrza wsparcia udzielą samoloty F-16 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz statki powietrzne z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, tj. samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowce.

Manewry OSTROBOK-24 są ważnym elementem szkolenia Marynarki Wojennej i stanowią demonstrację sił i zdolności obronnych Polski na Bałtyku.

Dodatkowe informacje:

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia