Szwecja w NATO ze swoim lotnictwem czyli JAS Gripen – Historia sukcesu w przemyśle lotniczym

Poznaj historię i zalety szwedzkiego myśliwca JAS Gripen. Sprawdź, jak innowacyjność i dokładność projektu wpłynęły na jego wyjątkowe osiągi. Volvo dostarczyło do SAABa silniki odrzutowe, ten dział Volvo pozostał szwedzki.

1208

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

JAS Gripen w locie z otwartym dopalaczem
JAS Gripen w locie z otwartym dopalaczem

Szwecja, kraj o stosunkowo niewielkiej populacji, od dawna słynie z innowacyjności i zaawansowanych technologii. W dziedzinie lotnictwa Szwedzi po raz kolejny udowodnili swoją pomysłowość i determinację, tworząc jeden z najnowocześniejszych myśliwców na świecie – Saab JAS 39 Gripen. Już w latach 60tych ich Viggen był jednym z najlepszych w owym czasie.

Potężne wzmocnienie lotnictwa NATO w regionie Bałtyku – JAS Gripen

Historia Gripena sięga lat 70. XX wieku, kiedy to Szwecja rozpoczęła poszukiwania nowego myśliwca, który miałby zastąpić wysłużone modele Saab 35 Draken i Viggen. Miały one już za sobą lata świetności. Głównym założeniem projektu było stworzenie maszyny lekkiej, zwrotnej i łatwej w obsłudze, a jednocześnie zdolnej do nawiązania walki z najnowocześniejszymi myśliwcami ówczesnego czasu.

Saab Viggen poprzednik modolu JAS Gripen
Saab Viggen poprzednik modolu JAS Gripen

Pierwszy prototyp Gripena wzbił się w powietrze w 1988 roku, a już 9 lat później maszyna weszła do służby w Szwedzkich Siłach Powietrznych. Od tego czasu Gripen przeszedł szereg modyfikacji i ulepszeń, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych myśliwców wielozadaniowych na świecie. To właśnie zadecydowało o sukcesie handlowym. Eksport do Brazylii został podpisany jeszcze przed masową produkcją, zaraz potem ustawiła się kolejka chętnych.

Szwecja wykorzystała swoją neutralność i brak zobowiązań wobec innych ew. sojuszników produkujących samoloty. Okazało się że są one konkurencyjne i dla Rafale i Mirage ale nawet F16. Zważywszy na niższą cenę i szwedzką solidność taki zakup jako konieczny uznali inni. Czechy, Węgry, RPA, Tajlandia, Norwegia czy nawet Wielka Brytania. Teraz te maszyny mogą pojawić się nad całą Europą. Sukces eksportowy Gripena jest świadectwem jego wysokiej jakości i konkurencyjności na światowym rynku.

Co wyróżnia myśliwiec JAS Gripen

 • Duża zwrotność: Gripen jest znany z doskonałej manewrowości, co czyni go niezwykle trudnym celem dla wrogich myśliwców.
 • Silny radar: Gripen posiada nowoczesny radar PS-05/A, który zapewnia doskonałą świadomość sytuacyjną i możliwość wykrycia celów powietrznych i naziemnych na dużych odległościach.
 • Szeroki zakres uzbrojenia: Gripen może przenosić szeroką gamę uzbrojenia, w tym pociski rakietowe powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, bomby oraz karabiny maszynowe.
 • Możliwość tankowania w powietrzu: Gripen może być tankowany w powietrzu, co znacząco zwiększa jego zasięg działania.
 • Łatwość obsługi i serwisowania: Gripen został zaprojektowany z myślą o łatwej obsłudze i serwisowaniu, co obniża koszty eksploatacji.

Ciekawostką jest że samolot jest produktem koncernu SAAB a posiada silnik turbowentylatorowy VOLVO. UWAGA-ten dział Volvo nie został sprzedany Chińczykom.

Szwecja w Nato - JAS Gripen
Szwecja w Nato – JAS Gripen

Szwedzi postawili na własne samoloty i na tym wygrali

Decyzja Szwecji o stworzeniu własnego myśliwca była odważna, ale okazała się niezwykle trafna. Gripen nie tylko stał się znakomitym myśliwcem, ale także symbolem szwedzkiej innowacyjności i niezależności. Program Gripen przyniósł Szwecji wiele korzyści

 • Wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego
 • Rozwój szwedzkiego przemysłu lotniczego
 • Stworzenie tysięcy miejsc pracy
 • Umocnienie pozycji Szwecji na arenie międzynarodowej

Podsumowując

Szwedzki Gripen to imponujący przykład udanego projektu militarnego. Samoloty Gripen nie tylko skutecznie bronią przestrzeni powietrznej Szwecji. Są cennym towarem eksportowym, przyczyniając się do rozwoju szwedzkiej gospodarki. Historia Gripena jest dowodem na to, że nawet mały kraj może odnieść sukces w dziedzinie tak zaawansowanej technologicznie, jak lotnictwo, jeśli tylko posiada odpowiednią determinację i innowacyjność.

Szwecja w NATO - JAS Gripen w locie
Szwecja w NATO – JAS Gripen w locie

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia