Śmiertelne pobicie 16-letniego Eryka z Zamościa. Rozpoczął się proces

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śmiertelne pobicie 16-latka w Zamościu. Rozpoczął się proces przed Sądem Okręgowym w Zamościu
Śmiertelne pobicie 16-latka w Zamościu. Rozpoczął się proces przed Sądem Okręgowym w Zamościu

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu rozpoczął się proces w sprawie śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka. Oskarżonemu Danielowi G. grozi 25 lat więzienia. Pozostała trójka ukończyła 17 lat i przebywa na wolności. Zastosowano wobec nich nadzór kuratora sądowego.

Śmiertelne pobicie 16-latka w Zamościu

Do tragedii doszło 28 lutego 2023 roku w Zamościu. 16-letni Eryk Romanowski wracał ze szkoły, gdy został zaczepiony i brutalnie pobity przez grupę młodzieży. Po skatowaniu nastolatka, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia, pozostawiając Eryka w ciężkim stanie. Pomocy próbował udzielić mu 14-letni chłopiec, który niezwłocznie wezwał pogotowie i rozpoczął reanimację. Niestety w wyniku ciężkich obrażeń głowy, chłopak zmarł. Tragedia, w której zginął 16-letni Eryk, miała miejsce w biały dzień, tuż pod czujnym okiem kamer miejskich.

Motywem napaści miało być rzekome naśmiewanie się Eryka z jednej z koleżanek. Według ustaleń śledztwa, Gabriela P. rozpowszechniała w szkole wiadomości na temat Eryka, co miało doprowadzić do konfliktu.

Proces w Sądzie Okręgowym w Zamościu

Na ławie oskarżonych zasiada czterech nastolatków. Główny oskarżony, 18-letni Daniel G. odpowiada za zabójstwo. Według śledczych to on zadał Erykowi śmiertelny cios. Pozostali oskarżeni to nieletni: Arkadiusz P. i Szymon J. którzy stanęli przed sądem, oskarżeni o pobicie, oraz Gabriela P. oskarżona o pomocnictwo w pobiciu. Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami na wniosek sądu, który uzasadnił decyzję troską o dobro pokrzywdzonych, czyli rodziny zmarłego chłopca, a także ochroną prywatności nieletnich oskarżonych.

Matka zamordowanego chłopca, pani Iwona Romanowska domagała się jawności procesu. W rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Chcę, żeby cały świat wiedział, co stało się z moim synem. Chcę sprawiedliwości dla Eryka.” Matka chłopca zaznaczyła, że nigdy nie będzie umiała wybaczyć oprawcom jej syna. Domaga się surowej kary dla czwórki młodocianych przestępców. Uważa, że wyrok powinien być przykładny i stanowić ostrzeżenie dla innych. Straciłam dziecko. Syn miałby teraz 18 lat. Śni mi się… Zamordowania człowieka nie można wybaczyć. Może tylko gdy zapadnie wyrok, będę mogła spokojniej pójść na cmentarz…”powiedziała matka zamordowanego Eryka.

Pierwsza rozprawa odbyła się 27 lutego 2024 roku. Sąd przesłuchał wówczas świadków zdarzenia, m.in. kolegów Eryka, którzy byli z nim w dniu napaści.

Kolejna rozprawa odbędzie się 10 marca 2024 roku.

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia