Duże pieniądze z KPO – szansa na rozwój Polski

Będą duże pieniądze z KPO dla Polski - są plany, jak je wykorzystać

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

duże pieniądze z KPO, Donald Tusk z Ursulą von der Layen na tle symboli unijnych, a na dole zdjęcia
duże pieniądze z KPO odblokowane dla Polski

Dzisiaj z Unii Europejskiej płyną dobre wiadomości. Chodzi o duże pieniądze z KPO dla Polski – na początek aż 6,3 miliarda euro.

To przełomowy moment dla Polski! W dniu 29 lutego 2024 roku Komisja Europejska (KE) wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z Funduszu Odbudowy (KPO). Oznacza to, że Polska może otrzymać 6,3 mld euro, co stanowi 10,5% środków polskiego KPO, który łącznie opiewa na 59,8 mld euro (268 mld zł). Otrzymanie 6,3 mld euro to ważny krok w realizacji ambitnych celów KPO. Środki te pomogą wzmocnić gospodarkę po pandemii Covid-19. Dzięki takim funduszom Polska będzie mogła stać się krajem bardziej konkurencyjnym na arenie międzynarodowej i uniezależnić się od paliw kopalnych. Plany, na co zostaną przeznaczone pieniądze wypłacone w ramach KPO, są ściśle określone.

Duże pieniądze z KPO – na co będą przeznaczone?

Środki przyznane Polsce zostaną przeznaczone na szereg kluczowych obszarów. Należą do nich:

Transformacja cyfrowa (21,3%):

• Budowa sieci 5G w całej Polsce,

• Wsparcie dla cyfrowej edukacji i szkoleń,

• Rozwój e-administracji.

Cele klimatyczne (46,6%):

• Inwestycje w odnawialne źródła energii,

• Modernizacja budynków w celu poprawy efektywności energetycznej,

• Wsparcie dla elektromobilności.

Reformy socjalne (22,3%):

• Zwiększenie dostępności do żłobków i przedszkoli,

• Wsparcie dla osób niepełnosprawnych,

• Inwestycje w programy aktywizacji zawodowej.

Przykładowe inwestycje, które zostaną dofinansowane z KPO, obejmują wiele nowoczesnych i potrzebnych przedsięwzięć:

• Budowę elektrowni wiatrowych na morzu,

• Modernizację sieci kolejowej,

• Wsparcie dla rozwoju zielonych technologii,

• Cyfryzację polskich szkół,

• Budowę nowych żłobków i przedszkoli.

Decyzja KE jest zwieńczeniem długiego procesu negocjacji. Duże pieniądze z KPO nie mogły być wypłacone przez kilka ostatnich lat. Polska musiała spełnić szereg warunków, w tym tzw. kamienie milowe dotyczące niezależności sądownictwa. Ostatecznie KE uznała, że Polska spełniła wszystkie wymagania, co otwiera drogę do wypłaty środków.

Co dalej?

Duże pieniądze z KPO dla Polski to na razie decyzja Komisji Europejskiej. Teraz musi ona zostać zaakceptowana przez państwa członkowskie w ramach Rady. Oczekuje się, że formalne zatwierdzenie nastąpi w ciągu kilku tygodni.

Warto przypomnieć, że proces zatwierdzania polskiego KPO był długotrwały i skomplikowany. Głównym powodem opóźnień w wypłacie środków były spory między Polską a Komisją Europejską dotyczące polskiego sądownictwa. KE obawiała się, że zmiany wprowadzone przez polski rząd w systemie sądowniczym podważają jego niezależność i mogą powodować naruszenia praworządności.

W rezultacie KE wstrzymała wypłatę środków z KPO do czasu, aż Polska spełni szereg warunków, tzw. kamieni milowych. Obejmowały one likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przywrócenie do orzekania sędziów odsuniętych od pracy przez tę Izbę.

Polska ostatecznie spełniła te warunki, co doprowadziło do wydania przez KE wstępnej pozytywnej oceny pierwszego wniosku Polski o duże pieniądze z KPO. To ważny krok naprzód, który otwiera drogę do wypłaty Polsce 6,3 mld euro.

Zobacz, na czym polega program Aktywny Samorząd 2024.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia