Rząd wycofuje się ze zmniejszenia składki ZUS dla przedsiębiorców proponuje… a łazanki sami dodajcie

Przedsiębiorcy w obliczu nowych przepisów dotyczących składek ZUS - co się zmieniło i jakie są skutki dla firm? Przeczytaj, jakie są obawy w związku z nowym systemem składek zdrowotnych.

188

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd wycofuje się ze zmniejszenia składki ZUS dla przedsiębiorców proponuje... a łazanki sami dodajcie
Rząd wycofuje się ze zmniejszenia składki ZUS dla przedsiębiorców proponuje... a łazanki sami dodajcie

Premier Donald Tusk w trakcie kampanii wyborczej obiecał obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Teraz jednak rząd, powołując się na brak środków w budżecie, zdecydował się nie realizować tego zobowiązania. Przedsiębiorcy są zaniepokojeni i apelują, podkreślając konieczność głębokich zmian.

Rząd nie ma pieniędzy na spełnienie wyborczych obietnic i już

Zasady rozliczania składki zdrowotnej, wprowadzone w Polskim Ładzie w 2022 roku, znacząco obciążają firmy, co stało się punktem spornym. Rząd argumentuje, że wcześniejszy system był niesprawiedliwy, pozwalając osobom z wysokimi zarobkami na niskie składki zdrowotne. Jednak przedsiębiorcy skarżą się na znaczne podwyżki obciążeń, a także niesprawiedliwość w naliczaniu składki zdrowotnej od dochodu.

Obietnica powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, zawarta w liście „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”? Nie została zrealizowana i tak zostanie, co wywołało falę krytyki. Rząd tłumaczy to brakiem środków w budżecie i proponuje jedynie uproszczenie zasad rozliczania składki, jednak te zmiany prawdopodobnie wejdą w życie dopiero w przyszłym roku.

Przedsiębiorcy powinni to zrozumieć i płacić więcej

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z potrzeby zmian, preferując niższą składkę zdrowotną. Ostateczna decyzja jednak leży po stronie rządu, który boryka się z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Konfederacja Lewiatan wspiera wprowadzenie stałej, kwotowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jednak wskazuje, że realne reformy systemu podatkowego i ubezpieczeń zdrowotnych są konieczne.

Eksperci podkreślają, że system obecny jest nieefektywny, a składka zdrowotna powinna być równa dla wszystkich obywateli, niezależnie od formy zatrudnienia. Prace nad reformą systemu podatkowego i składkowego są niezbędne, a obecny rząd ma szansę wykorzystać czas na kompleksowe zmiany. Powrót do sytuacji sprzed Polskiego Ładu byłby jednak trudny, ze względu na wprowadzone już zmiany, takie jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Składka zdrowotna, według krytyków, staje się obecnie jedynie zdrowotnym podatkiem, który nie przekłada się na zwiększenie jakości świadczeń zdrowotnych.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia