KE zatwierdziła udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO)

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

KE zatwierdziła udział Polski w EPPO której celem jest zwalczanie przestępstw naruszających interesy finansowe UE
KE zatwierdziła udział Polski w EPPO której celem jest zwalczanie przestępstw naruszających interesy finansowe UE

29 lutego 2024 roku Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła nasz udział w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). To oznacza, że Polska staje się częścią europejskiej instytucji, której celem jest zwalczanie przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Polski?

KE zatwierdziła udział Polski w EPPO

Polska będzie reprezentowana przez 24 prokuratorów europejskich, którzy zostaną wybrani spośród prokuratorów okręgowych. Będą oni działać w ramach trzech lub czterech biur EPPO zlokalizowanych w Warszawie i innych miastach kraju. Adam Bodnar wydał zarządzenie, na podstawie którego zostanie powołany zespół ds. wyłonienia kandydatów na urząd Prokuratora Europejskiego.

Do głównych zadań Prokuratury Europejskiej w Polsce należeć będzie:

  • Prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw naruszających interesy finansowe UE, takich jak oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcja.
  • Wnoszenie aktów oskarżenia i reprezentowanie oskarżenia publicznego przed sądami państw członkowskich UE.
  • Współpraca z innymi organami ścigania w Polsce i innych państwach członkowskich UE.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar pozytywnie ocenił decyzję Komisji Europejskiej. W jego opinii udział Polski w EPPO to ważny krok w kierunku wzmocnienia praworządności i efektywności ścigania przestępców.

Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej to krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej. EPPO posiada szeroki wachlarz uprawnień. Może ona wszczynać i prowadzić postępowania przygotowawcze w sprawie przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej.

Po zakończeniu śledztwa EPPO ma prawo wnosić akty oskarżenia do sądów państw członkowskich UE. Ponadto Prokuratura Europejska pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed tymi sądami, reprezentując interesy Unii Europejskiej.

23 państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowało się na wspólne zwalczanie przestępstw naruszających interesy finansowe UE. Wśród nich znajduje się Polska, która oficjalnie dołączyła do Prokuratury Europejskiej (EPPO) 29 lutego 2024 roku.

Do EPPO nie należą natomiast: Dania, Irlandia, Szwecja i Węgry.

Prokuratura Europejska będzie mogła prowadzić dochodzenia dotyczące przestępstw popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia