ATP Tour ogłasza kontrowersyjne partnerstwo z Saudyjskim Funduszem Inwestycji Publicznych

Królestwo Arabii Saudyjskiej w przeszłości odpierało zarzuty o "sportswashing". Jest to wykorzystywanie głośnych wydarzeń sportowych do budowania pozytywnego wizerunku kraju na arenie międzynarodowej, często w celu odwrócenia uwagi od innych kontrowersyjnych działań. Porozumienie z ATP to nie pierwsza inwestycja PIF w świat sportu.

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ATP Finals 2023
ATP Finals 2023 - Foto: www.atptour.com

ATP Tour, organizacja męskiego tenisa zawodowego, ogłosiła w środę nowe partnerstwo. To biznes z kontrolowanym przez rząd Arabii Saudyjskiej Funduszem Inwestycji Publicznych (PIF). Szef ATP, Massimo Calvelli, nazwał porozumienie „ważnym momentem dla tenisa” i „wspólnym zaangażowaniem na rzecz napędzania przyszłości tego sportu”. Poprawmy wizerunek przez sport czyli wszystko kwestią ceny.

ATP Tour ogłasza kontrowersyjne partnerstwo

Mohamed AlSayyad, szef działu marki korporacyjnej w PIF, dodał: „To strategiczne partnerstwo jest zgodne z naszą szerszą wizją poprawy jakości życia i napędzania transformacji w sporcie zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i na całym świecie.” Tyle że kobiece byłe gwiazdy Martina Navratilova i Chris Evert krytykują decyzję.

Martina Navratilova i Chris Evert, legendy światowego tenisa, krytykują zgłoszoną organizację finałów turnieju WTA w Arabii Saudyjskiej. Nazywają taki ruch „krokiem wstecz”. Wcześniej w tym roku obie sportsmenki napisały w Washington Post, że martwią się sytuacją praw człowieka i praw kobiet w tym kraju. „To nie tylko kraj, w którym kobiety nie są postrzegane jako równe, ale także kraj, w którym obowiązuje prawo opiekuna płci męskiej, które zasadniczo czyni kobiety własnością mężczyzn” – napisały legendy tenisa, dodając swoje obawy dotyczące sytuacji społeczności LGBTQ w królestwie.

„Sportswashing” i kontrowersje

Królestwo Arabii Saudyjskiej w przeszłości odpierało zarzuty o „sportswashing”. Jest to wykorzystywanie głośnych wydarzeń sportowych do budowania pozytywnego wizerunku kraju na arenie międzynarodowej, często w celu odwrócenia uwagi od innych kontrowersyjnych działań. Porozumienie z ATP to nie pierwsza inwestycja PIF w świat sportu. W 2021 roku fundusz wsparł kwotą 2 miliardów dolarów nowo powstałą LIV Golf Tour, przyciągając wielu czołowych graczy z PGA Tour, oferując duże nagrody finansowe.

Ponadto, cztery kluby piłkarskie należące do PIF wydały w zeszłym roku prawie 900 milionów dolarów na zakup topowych, międzynarodowych graczy. Dołączyli oni do Cristiano Ronaldo, którego transfer do Al-Nassr był jednym z najgłośniejszych w historii futbolu. PIF jest właścicielem również angielskiego klubu Premier League Newcastle United.

PIF to szósty co do wielkości państwowy fundusz inwestycyjny na świecie, posiadający aktywa o wartości 776 mld dolarów. Aktywa te są wykorzystywane w sposób nielicujący z etyką sportu ale działacze sportowi lubią sponsorów. Jest to legalne? Tak, z pieniędzy otrzymanych legalnie można przyznawać nagrody również zarządowi. ATP Tour ogłasza kontrowersyjne partnerstwo mówiąc że tak jest OK, będziemy się przyglądać.

——-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia